W

William McKinley

William McKinley Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri‘nin 25. başkanıdır.

William McKinley, 29 Ocak 1843 tarihinde Niles, Ohio, ABD’de 9 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Nancy Allison McKinley, babası William McKinley, Sr.’dır.

1861 yılında Amerikan İç Savaşına eğitimini bırakarak yarıda bırakarak kuzey ordusu saflarında katıldı. Kuzey ordusunda albay Rutherford Hayes’in emir subayı olarak 1865 yılına kadar orduda kaldı. sonradan ABD’nin 19.başkanı seçilen Rutherford Hayes’in onun siyasi kariyerinde de etkisi oldu. Savaş sonrası Binbaşı rütbesi ile terhis olduktan sonradan New York’ta Albany Hukuk Fakültesinde Hukuk eğitimini tamamlayıp 1867 yılında Ohio barosuna girip avukatlık yapmaya başladı.

1869 yılında Stark ilçesi savcısı olarak halk hizmetine girdi. Aynı sene Cumhuriyetçi Parti’den politikaya atıldı.

1877-1890 yılları aralarında ABD kongresine seçilerek tahsis yaptı. 1890’da yürürlüğe konan gümrük tarifesi yasasının mimarı oldu. 1891-1896 yılları aralarında Ohio eyaletinin valisi oldu.

1896 yılında da ABD’nin Başkanlığını kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nin 25. Başkanı oldu.

Başkanlığı döneminde 1898 yılında İspanya‘nın Küba’ya özerklik tanıması için girişimde bulundu. Netice alamayınca 1898’de İspanya’ya savaş bildiri etti. Küba ve Porto Riko’yu işgal ettikten daha sonra Manila Körfezi’nde İspanyol Donanması’nı yendi. Aynı yıl barışma antlaşmasını İspanya’ya imzalatmak zorunda bıraktı. Antlaşmaya göre Küba’da armoni kurulana değin ABD geçici olarak adada kalacak; Porto Riko’yu savaş tazminatı karşılığında alacak; aynca Filipinler takım adalan da ABD’ye verildi.

1899’da Paris Antlaşması’nı Senato’nun onayından geçirmeyi başardı. Çin’deki milletlerarası pazar rekabetine girişmişken, yüzlerce Batılının Boxer ayaklanmasında öldürülmesi üstüne, uluslararası birliğe bir ABD birliğiyle katıldı.

1897’de çıkarttığı Dingley yüksek gümrük tarifesi ve 1900’daki Altın Standardı Yasası geniş çaplı tartışmalara niçin oldu. 1900 başkanlık seçimlerini de yeniden büyük bir başlıca kazandıktan daha sonra, bu kez çalışmalarını iç işlerde yoğunlaştırmayı tasarladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Willem Alexander

William McKinley, 1871 yılında Ida Saxton McKinley ile evlendi. Katherine McKinley, Ida McKinley adlarında iki çocuğu oldu.

William McKinley, 14 Eylül 1901 tarihinde Buffalo, New York, ABD’de 58 yaşında suikast sonucu öldürülmüştür. Yerine Başkan Yardımcısı Theodore Roosevelt geçti.

6 Eylül 1901 de Leon Czolgosz adlı Polonyalı bir anarşist kadar Buffaloda geldiği bir Pan-American Fuarında Templete müzik binasının önünde halka el sallaması sırasında ruhsatsız bir silanlar içinde yere yığılan McKinley 8 gün hayat mücadelesi vermesine karşın 14 Eylül 1901 tarihinde hayata veda etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı