W

Warren Buffett

Warren Buffett Biyografisi

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne tarafından, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 74.1 milyar dolar şahsi serveti ile ikinci sırada yer aldı.

Berkshire Hathaway yatırım şirketinin sahibi ve Forbes Dergisi‘nin “2014 Milyarderler Listesi“ne kadar 78.5 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates‘in ardından, 2014‘ün sonunda 74,4 milyar dolarlık serveti ile “Dünyanın En Zengin 2. İsmi” olmuştur.

Warren Buffett, 30 Ağustos 1930 tarihinde Omaha, Nebraska, ABD’de borsa simsarı Howard Buffett ( sonraları kongre üyesi olan) ve Leila Buffett‘ın üç çocuklarının ortancası olarak doğmuştur. Tam adı Warren Edward Buffett’dir. Para konusunda harika kabiliyetli olan Buffett, daha altı yaşındayken büyükbabasının bakkal dükkanından satın aldığı 6’lı Coca-Cola şişelerinin, tanesini 5 cent kârla satarak, para kazanmaya başladı. İlköğretim hayatı Rose Hill İlköğretim Okulu’nda geçti. 1942 yılında ise babası Birleşik Devletler Kongresi’ne seçildi ve Washington’a taşındılar. Alice Deal Ortaokulu’nu bitirdikten sonradan 1947 yılında Woodrow Wilson Lisesi’nden mezun oldu. Lise döneminde gazete dağıtımı yaparak, golf topları ve pul satarak para kazandı.

Warren Buffett, sermaye payı piyasasına ve yatırıma borsa simsarı olan babasının yanına vakyaşındayken bir New York gezisinde, New York Menkul Kıymetler Borsası’nı ziyaret etmesi onu fazla etkiledi.

11 yaşında “Cities Service Preferred” isimli şirketin 3 hissesini satın alarak yüksek finans dünyasına adım attı ve babasının yanında çalışmaya başladı. İlk satın aldığı hisseleri, değerinde kazandıklarında sattı. Fakat sadece bikaç sene daha sonra bu hisselerin tavan yaptığını görür görmez; iyi şirketlere, uzun dönemli oturtmak gerektiğinin önemini öğrendi. Lise hayatı sırasında, babasının sahip olduğu şirkete yatırım yaptı ve bir çiftlik satın aldı. 1948 yılında babası kongre seçimlerini kaybedince Omaha’ya geri dönüş yaptı.

1947‘de liseden mezun olduğunda üniversiteye gitmeyi hiç düşünmeyen Buffett, babasının ısrarıyla Pennsylvania Üniversitesi‘ne bağlı Wharton Business School‘da 2 sene geçirdi. Babasının 1948‘deki kongre seçimlerini kaybetmesiyle Omaha ya döndü ve University of Nebraska-Lincoln‘e transfer oldu. Sıkı bir çalışmayla buradayı başardı.

Harvard Business School‘a başvurmaya ikna edilmesine karşın, fazla genç olduğu için kabul edilmedi. Bunu önemsemeyerek Colombia Business School‘a girdi ve meşhur tehlike analisti Benjamin Graham‘ın profesörlüğünde çalışarak, 1951 yılında mastır derecesini aldı.

Wall Street‘de kastetmek istemesine rağmen ayrıca babasının hem de Ben Graham’ın itirazlarıyla karşılaştı. Graham’ın yanında ücretsiz çalışmayı teklif etmesine rağmen inkar cevabı alınca yeniden Omaha’ya döndü. Bu dönemde borsa simsarı olarak çalıştı ve bununla birlikte da hitabe kursları alıp, Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konulu gece dersleri vermeye başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Golding

1954‘de Graham, şirketinde kendisine bir meslek önerge etti. Burada 2 sene çalıştıktan sonra Graham’ın emekliye ayrılmasıyla baştan Omaha’ya döndü ve 1956‘da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates, Ltd‘yi kurdu. 1962‘de Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership‘in temelini attı. Başlarda dokuma sektöründeki düşüş yüzünden fena bir fikirmiş gibi görünmesine karşın Berkshire Hathaway, dünyanın en büyük holding kuruluşlarından biri haline geldi.

1962 yılında Warren Buffett ve birincil yatırım ortaklığı, milyoner olarak anılmaya başladı. Şirket, 7.178,500 dolara, Buffett 1.025,000 dolara sahipti. sonradan Berkshire Hathaway’in hisselerini sahibi olan Seabury Stanton’dan almaya başladı. Ortaklıkları hisse başına 7,60 dolar ödeyerek başladı ve sonra Buffett daha büyük alımlar yapmaya başladı. Şirketin hisseleri 14,86 dolara yükseldi ve 1965 yılında hisse başına fiyat 19 dolar oldu. daha sonra da Buffett, şirketin kontrolünü aldı ve şirketin başına Ken Chace’i getirdi. 1966 yılında da yeni para ortaklığını kapattı.

1969 yılı şirketin ve Buffett’ın en başarılı yıllarından birisi oldu. 1970 yılında Buffett hissedarlarına meşhur takvim mektuplar yazmaya başladı. Takvim 50 bin dolar maaş ve ekstradan yatırım geliri elde etmeye başladı. 1yatı 775 dolardan işleme başladı ve 1310 dolardan yılı sonlandırdı. Forbes 400 listesinde ilk kez o yıl elde ettiği 620 milyon dolarlık serveti ile yer aldı.

1979 yılında Berkshire şirketi ABC medya şirketinin hisselerini satın aldı ve 1985 yılında şirketin 3,5 milyar dolara satıldığı duyuruldu. Aynı sene Berkshire Hathaway, sigorta şirketine dönüştürüldü ve şirketin belli başlı faaliyeti konusunda büyük bir yol alındı. 1987 yılında Berkshire Hathaway şirketi, Salomon Inc’nin %12 hissesini satın aldı ve bu satın alma Buffett’ı en büyük hissedar yaptı. 1988 yılında ise Buffett,Coca-Cola‘nın hisselerini satın almaya başladı. % 7 oranında hisse için şirkete, 1,02 milyar dolar ödeme yaptı. Ama bu satın alma ayrıca Buffett keza de Berkshire şirketi için en kazançlı yatırımlardan birisi oldu.

2002 yılına geldiğimizde ise Warren Buffett, 11 milyar dolar değer forward sözleşmesi aldı. Bu sözleşmelerden 2006 yılında 2 milyar dolar kar etti. Daha sonrada, Berkshire Hathaway hisselerinin % 85’ini bağışlayacağını duyurdu. 2006 yılında 42 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi kadar dünyanın en varlıklı 2. ismi seçildi. 2008 yılına gelindiğinde ise servetini 62 milyar dolara yükselterek dünyanın en zengin ismi olmayı başardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   William Morris

2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 31 milyar dolar ) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek A.B.D.‘de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi.
aids, verem ve sıtma gibi hastalıklara karşısında mücadeleyle eğitim seferberliği için dünya çapında etkinlikler sürdüren Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yaptığı takriben 31 milyar dolarlık bağışın ardındaki Buffett, servetinin kalan kısmını ise üç çocuğuna ve karısı adına kurulan Susan A. Buffett Vakfı‘na bırakacağını açıkladı.

20 yaşına geldiğinde 9.800 dolar (günümüz değeri: 96.000 dolar) kazanmıştı. GEICda başardı ve şirketin başkan yardımcısı Lorimer Davidson ile iki saat baştan başa sigorta işini tartıştı. Davidson daha sonra Buffett’ın hayat boyu dostu oldu. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan daha sonra Wall Street’te çalışma isteğine babası ve Benjamin Graham tepki gösterdi. Bunun üzerine Graham’ın yanında bedava çalışmayı teklif etti ama yine reddedildi. Bu cevaptan sonradan bitmiş Omaha’ya geri dönüş yaptı. Dönüş sonrasında da borsa simsarı olarak çalıştı ve konuşma kursları aldı. Nebraska Üniversitesi’nde “yatırım ilkeleri” konusunda gece dersleri verdi.

1954 yılına gelindiğinde ise Benjamin Graham’dan kendi şirketinde çalışması için meslek teklifi aldı. Şirkette 2 yıl Benjamin Graham emekli oluncaya kadar çalıştı ve sonradan Omaha’ya her tarafta döndü. 1956 yılı geldiğinde de birincil yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Ltd.‘yi kurdu. Berkshire Hathaway kapsamında de 1962 yılında Buffett Partnership kuruldu. İlk önceleri dokuma sektöründe yaşanan düşüş sebebiyle fena bir fikirmiş gibi göründü. Fakat Berkshire Hathaway günümüzde dünyanın en büyük holding kuruluşlarından birisidir.

1962 yılında Warren Buffett ve birincil yatırım ortaklığı, milyoner olarak anılmaya başladı. Şirket, 7.178,500 dolara, Buffett 1.025,000 dolara sahipti. daha sonra Berkshire Hathaway’in hisselerini sahibi olan Seabury Stanton’dan almaya başladı. Ortaklıkları hisse başına 7,60 dolar ödeyerek başladı ve sonradan Buffett daha büyük alımlar yapmaya başladı. Şirketin hisseleri 14,86 dolara yükseldi ve 1965 yılında hisse başına fiyat 19 dolar oldu. sonradan da Buffett, şirketin kontrolünü aldı ve şirketin başına Ken Chace’i getirdi. 1966 yılında da yeni para ortaklığını kapattı.

1969 yılı şirketin ve Buffett’ın en başarılı yıllarından birisi oldu. 1970 yılında Buffett hissedarlarına meşhur takvim mektuplar yazmaya başladı. Takvim 50 bin dolar maaş ve ekstradan yatırım geliri elde etmeye başladı. 1979 yılının başında Berkshire hisselerinin adet fiyatı 775 dolardan işleme başladı ve 1310 dolardan yılı sonlandırdı. Forbes 400 listesinde ilk kez o sene elde ettiği 620 milyon dolarlık serveti ile yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Werner Heisenberg

1979 yılında Berkshire şirketi ABC medya şirketinin hisselerini satın aldı ve 1985 yılında şirketin 3,5 milyar dolara satıldığı duyuruldu. Benzer yıl Berkshire Hathaway, sigorta şirketine dönüştürüldü ve şirketin esas faaliyeti konusunda büyük bir yol alındı. 1987 yılında Berkshire Hathaway şirketi, Salomon Inc’nin %12 hissesini satın aldı ve bu satın alma Buffett’ı en büyük hissedar yaptı. 1988 yılında ise Buffett, Coca-Cola‘nın hisselerini satın almaya başladı. % 7 oranında hisse için şirkete, 1,02 milyar dolar ödeme yaptı. Ama bu satın alma hem Buffett keza de Berkshire şirketi için en kazançlı yatırımlardan birisi oldu.

2002 yılına geldiğimizde ise Warren Buffett, 11 milyar dolar değer forward sözleşmesi aldı. Bu sözleşmelerden 2006 yılında 2 milyar dolar kar etti. Daha sonrada, Berkshire Hathaway hisselerinin % 85’ini bağışlayacağını duyurdu. 2006 yılında 42 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi göre dünyanın en zengin 2. ismi seçildi. 2008 yılına gelindiğinde ise servetini 62 milyar dolara yükselterek dünyanın en zengin ismi olmayı başardı.

Warren Buffett, 2014 yılının başında ise dünyanın en varlıklı 4. ismi olarak biliniyordu. Yılsonuna yaklaşılırken, Berkshire Hathaway hisseleri rekor seviyede kapanış yaptı ve Buffett’ın serveti 74,4 milyar dolara yükselerek dünyanın en zengin 2. ismi olmayı baştan başardı. Güncel listeye göre Warren Buffett, dünyanın en varlıklı 2. ismidir. Günümüzde Warren Buffett’ın hayatını, başarılarını ve başarı sırlarını anlatan çoğu kitap yazılmıştır. Çoğu kitaba da konu olmuştur ve yatırımcılar için verdiği tavsiyeler son derece önemsenmektedir.

Warren Buffett, dünyanın en büyük jet filosu şirketlerinden Jet Blue’nın sahibidir. Fakat yine de kendisine ait bir uçağı yoktur. 15-20 bin USD değerinde orta doğrudan doğruya bir Cadillac’ı var ve arabasını kendi kullanıyor, koruma ordusu yok.

Warren Buffett, 1952 yılının Nisan ayında Susan Thompson ile evlendi. Susie Buffett, Howard Buffett ve Peter Buffett isimli üç çocukları oldu. Evlendikten 25 sene sonra 1977 yılında ayrı yaşamak kararı aldılar ve eşinin 2004 yılında ölümüne değin evli kaldılar. Öbür yaşadıkları dönemde eşi Susan’ın kendisi ile tanıştırmış olduğu Astrid Menks ile uzun bir beraberlik yaşadıktan sonra 2006 yılında evlendiler.

11 Nisan 2012 tarihinde Warren Buffet’e prostat kanseri teşhisi kondu ve tedavisi yapıldı.

Warren Buffett, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en varlıklı isimlerin listesinde Bill Gates’den sonradan 74.1 milyar dolar kişisel serveti ile ikinci sırada yer aldı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı