W

Wilfred Ruprecht Bion

Wilfred Ruprecht Bion Biyografisi

Psikanalizin;mantık,matematik ve felsefeyle iç içe sokulduğu “Bion“cu düşüncenin yaratıcısı olan Avrupalı psikanalist, 19621965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği‘nde başkanlık yapmıştır.
Wilfred Ruprecht Bion, 8 Eylül 1897 yılında Hindistan‘nın Pencap Bölgesi’nde dünyaya geldi. Babası Hindistan’da bayındırlık işlerinde çalışan bir İngiliz mühendisti. Çocukluğunun birincil 8 yılını bu ülkede geçirdi. Hintli bakıcısı “Ayah” onun üstünde büyük bir tesir bırakmıştı.

1905 yılında ilkokul eğitimi için ailesi göre İngiltere‘ye gönderildi. Okuldaki baskıcı eğitimden nedeniyle kuvvet bir çocukluk geçirmişti. Sıkıntılarından kurtulmak için spora yöneldi ve iyi bir sporcu oldu. 1. Dünya Savaşı‘na Fransa‘da tank komutanı olarak katıldı ve buradaki anılarını otobiyografisinde detaylı olarak yazdı. Kendi deyimiygunlaşmasına yol açarken, daha alçak ve üstleriyle ilişkilerini inceler ve liderlik üzerine geliştireceği kavramların temelini oluşturur. Bu savaşta birçok madalya ile onurlandırılmıştı. Queen’s College‘da tarih eğitimi aldıktan sonradan, University College of London‘da tıp eğitimine başladı.

1923 yılında 26 yaşındayken nişanlısından ayrılması ile zaten melankolik bir yapıya sahip olan Bion, analize başlama ihtiyacı duydu. Maddesel sıkıntılar yüzünden analize devam edemedi oysa psikiyatriye ve psikanalize yönelmesinde etkili oldu. Tıp fakültesinde psikiyatri eğitimi aldıktan sonradan Tavistock Kliniği‘nde muavin olarak göreve başladı.

1934 yılında buradaki görevi esnasında sonradan fazla ünlenecek olan Samuel Beckett, psikomatik semptomları olan bir hasta olarak gelimişti. Şiddet bir terapinin arkasından Beckett terapiyi yarım bırakmış ve Dublin‘e dönmüştü.

1937 yılında Bion, John Rickman ile analize başladı. 2. Dünya Savaşı esnasında “Lidersiz Grup” kavramını ilerletti ve savaşta psikolojik sorunlar yaşayan askerlerin terapisini üstlenmişti. 1945 yılında karısı Betty, doğumda ölünce Bion bu olaydan çok etkilendi ve Melanie Klein‘nın hastası olarak analize başladı. Analizi 8 sene sürdü ve Melanie Klein’ndan çoğu konuda etkilendi. Klein’nın grubu ile çoğu incelemeler yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Wesley Snipes

1960 yılında dilin ve bilhassa düşüncenin gelişimi üstüne yayınladığı yazılar ile psikanaliz çevresinde tanındı. 1962 ile 1965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği‘ne başkanlık yapmıştır. 1968 yılında gelen eğlence üzerine Kaliforniya‘ya yerleşti. Çoğu konferansa ve seminere katıldı. 1979 yılında İngiltere’ye döndü. Hindistan’a bir seyahat planladığı bir dönemde vefat etti. Vasiyeti üzerine İngiltere’ye gömüldü.

Uzun bir bibliyografiye sahip olan Bion, farklı alanlara yönlendirilmiş dergilerde çıkan yazılarını ve yaptığı tavır metinlerini kitaplaştırmıştır. Sigmund Freud ve Melanie Klein‘nın takipçisi olarak sayıldı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı