Y

Yakup Satar

Yakup Satar Biyografisi

2 Nisan 2008 tarihinde hayata gözlerini yuman I. Dünya Savaşı’nın son Türk gazisi. I. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi’nde savaşmış olan Yakup Satar, İstiklal Madalyası sahibiydi.
Yakup Satar, 1898 yılında, Kırım’da dünyay geldi. Annesi Bahtlı Bayan, babası ise Hızır Bey’di. Ailesi ile beraber 5 yaşındayken Eskişehir’e göçen Satar, 1915 yılında Osmanlı Ordusu’na katıldı.

1917 yılında özel bir görevle Bağdat’a dışarı giden 50 kişilik Osmanlı birliğinin içerisinde yer alan Satar, bu görevin iptal edilmesiyle birlikte adi tabura katılarak Bağdat’da askerlik görevine devam etti. istanbul’un işgali ile birlikte birliğinin İngiliz askerlerine teslim olması sonucunda esir düşen Satar, iki yıl boyunca esir hayatı yaşadı.

1919 yılında yapılan tutsak değişimi sonrası memleketine kavuşan Satar, EskişehirRktan sonra Ulusal Uğraş’ye katılmak üzere Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kuvvetlerine katıldı.

Savaşın sona ermesinin arkasında çiftlik sahibi olarak uzun zaman çalışan Satar, hayatının sonuna kadar Eskişehir’de ikamet etti. 6 çocuğu, 50’ye yakın torunu yer alan kahraman gazi, 110. Yaşgününden kısa bir vakit önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. İyileşmesinin arkasından doktorları tarafından evine gönderilen Satar, 2 Nisan 2008 tarihinde Seyitgazi, Eskişehir’de bulunan evinde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 6 Nisan 2008 tarihinde yapılan büyük bir törenle toprağa verildi.

Yakup Satar, kendisi gibi son sağ kalan gazi arkadaşları olan Ömer Küyük ve Veysel Turan’la beraber, yönetmenliğini Nesli Çölgeçen’in yaptığı Son Randevulaşma (2007) adlı belgeli filmine Kurtuluş Savaşı ile ilgili anılarını aktarmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yurdaer Doğulu
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı