Y

Yaşar Doğu

Yaşar Doğu Biyografisi

Pehlivan

Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonu güreşçimizdir.

Yaşar Doğu, 1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine yan Karlı köyünde doğmuştur. Aslen Kafkas Türklerindendir. Babası Gazi Osman Çavuş I. Dünya savaşında ölünce annesi evini kendi babasının köyü olan Emirli köyüne taşıdı. Annesi Feride Hanım orada ikinci kere evlenince, Yaşar Doğu 5 yaşında iken 1918 yılında Amasya’nın Açıkgöz Köyünde yaşayan halası Ayşe Tok’un (Doğu) yanına gönderildi. 1936 yılında Ankara’da askere gidene değin halasının yanında yaşadı. Burada çiftçilik ve hayvancılık ile uğraştı. Köy düğünlerindeki güreşlere katıldı. Daha delikanlılığın eşiğinde iken yaman bir karakucak güreşçisi olarak adını bütün çevreye duyurdu.

1936 yılında Ankara’da askerde iken Güreş İhtisas Kulübü’ne girdi ve minder güreşine başladı. 1938 yılında’ya yerleşti ve kulübü namına güreşmeye başladı. 1939 yılında Ulusal Takıma alındı. Benzer yıl Oslo‘da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde sayı ile yenildi ve ikinci oldu.

1940 yılında istanbul Çemberlitaş’da yapılan Balkan Şampiyonası‘nda üç tuşla 3 galibiyet aldı ve 66 kiloda kazanan oldu. İkinci Dünya Savaşı‘nın araya girmesiyle millî müsabakalardan uzakta altı takvim bir duraklama devresine girildi. 1946‘da Kahire ve İskenderiye‘de yapılan iki milli karşılaşmada iki tuşla iki galibiyet daha kazandı. Yine o sene Stockholm‘de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak birincil defa Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı. Bir sene sonra Prag‘da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası‘nda tekrar tüm rakiplerini yendi ve 73 kilonun şampiyonu oldu.

1948 yılında Londra’da yapılan Yaz Olimpiyatları’na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat şampiyonu oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yekta Güngör Özden

1949 yılında Türk Ulusal Takımı ile bir Avrupa Turnesi’ne çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul’da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve birincil üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli meşhur güreşçi Groemberg’i sayı ile yenerek şampiyon oldu.

1950 yılında Asya’da bir turneye çıktı. Bağdat, Basra ve Lahor’da yaptığı bütün güreşlerde rakiplerini tuşla yendi ve ününü Doğu’da da yaygınlaştırdı.

1951 yılında 87 kiloda olarak Dünya Şampiyonası’na katıldı ve Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya Şampiyonluğu‘nu kazandı.

Londra Olimpiyatları’ndan sonradan kendisine konut hediye edildiği için Olimpiyat Komitesi’nce profesyonel bildiri edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları’na katılamadı.

1951 yılında güreşi bıraktıktan sonradan Ulusal Takım’da antrenör oldu. Birçok kazanan güreşçi yetiştirdi.15 Aralık 1955 günü Ulusal Takım’la beraber İsveç’te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Bu krizden kurtuldu oysa doktorların belirlenmiş dinlenme önerisine karşın antrenörlüğe devam etti.

Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961 tarihinde Ankara’da 48 yaşında kalp krizinden ölmüştür. Mezarı Ankara Cebeci Askeri Şehitliğindedir.

Ölümünden sonra adı Ankara’da bir spor salonuna verildi. Yaşar Doğu’nun hâtırasına her yıl milletlerarası güreş turnuvası düzenlenmektedir.

Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde köşeye kıstırılmış, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33’ünü tuşla kazanmıştır.

Madalyaları :
1948 – Olimpiyat oyunları, Londra – Erkekler Bağımsızlık Güreş, Benzeri orta siklet – Altın
1951 – Dünya Güreş Şampiyonası, Helsinki – Erkekler Özgürlük Güreş, Hafif Ağır siklet – Altın
1946 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Stockholm – Erkekler Hür Güreş, Benzeri orta tartı – Altın
1949 – Avrupa Güreş Şampiyonası, İstanbul – Erkekler Bağımsızlık Güreş, Orta tartı – Altın
1939 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Oslo – Erkekler Grekoromen Tarz, Hafif önem – Gümüş
1947 – Avrupa Güreş Şampiyonası, Prag – Erkekler Grekoromen Stil, Hafif ağırlık – Altın
1940 – Balkan Oyunları, İstanbul – Erkekler Grekoromen Tarz, Hafif önem – Gümüş

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasemin Çongar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı