Y

Yaşar Kaya

Yaşar Kaya Biyografisi

DEP Eski Genel Başkanı
Yaşar Kaya, 1938 yılında Kars‘da doğmuştur. istanbul Kabataş Lisesinden mezun oldu. 1959da İstanbul’da İktisad Fakültesi’ne devam ederken 49 kişi ile birlikte tutuklandı. Dava 10 sene sürdü.1965de yarım kalan tahsilini tamamlayarak İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Benzer davayla ilgili olarak 1968 yılında Konya‘ya sürgüne gönderildi, benzer sene döndü.

İstanbul’da birçok şirkette çalıştı. Özgürlük ticaret yaptı.

1991’de kurulan Kürt Vakfı’nın kurucularındandır. Özgür Gündem gazetesinin sahibidir.

1991 yılında resmileşmiş olan siyasi DEP’in (Demokrasi Partisi) Genel Başkanıydı. Demokrasi Partisi, 16 Haziran 1994 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Tüzük Mahkemesi göre kapatıldı. Bilahare yurtdışına çıktı. Yurtdışına çıktıktan sonradan Belçika’da PKK’nın vesayetinde kurulan Sürgündeki Kürdistan Parlamentosu’nda birincil dönem aktif görevler üstlenen Yaşar Kaya, sonraki yıllarda PKK ile yollarını ayırdı.

Almanya’nın Frankfurt şehrine 1994 yılından 2014 yılına kadar yaşadı. Yaşar Kaya, Mart 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek Türkiye’ye dönmek istediğini belirtmişti. 17 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’ye döndü.

1994’ten beri Erbil’de oğlu Dara ile yaşıyan Yaşar Kaya‘nın eşi ve kızı İstanbul’dadır..

Yürek rahatsızlığı olan ve bir süredir tekerlekli sandalyeye emrindeki kalan Kaya, Irak‘ın Erbil kentinde hastaneye kaldırılmıştı.

1991‘de kurulan Kürt Vakfı’nın kurucularından, Özgür Gündem gazetesinin sahibi ve Kapatılan Demokrasi Partisi Genel Başkanı Yaşar Kaya, Irak Kürdistan Yöresel Yönetimi’nin Erbil kentinde İngiliz City sitesindeki evinde 9 Mart 2016 tarihinde 78 yaşında öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yücel Yılmaz
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı