Y

Yücel Yılmaz

Yücel Yılmaz Biyografisi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı. Yücel Yılmaz, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde AKP adayı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Yücel Yılmaz, 1975 yılında Almanya’nın Bottrop kentinde doğmuştur. İlkokulu Balıkesir Mehmet Asalet Eğinlioğlu İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi ise Balıkesir Özel Altuğ Yurdakuloğlu Koleji’nde tamamlamasının gerisinde Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nde lisans eğitimi aldı.

Yücel Yılmaz, üniversite yıllarında, üniversite öğrenci senatosu başkanlığını yapmasının yanı sıra, Akıl Peteği topluluğunu kurarak lisans eğitimi sonuna kadar başkanlığını yürüttü.

Bir dönem İstanbul merkezli özel tekstil firmasının ithalat-ihracat sorumlusu olarak da atama yapan Yücel Yılmaz, 9 yıl baştan başa Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ast farklı alanlara yönlendirilmiş okullarda İngilizce Öğretmenliği yaptı

Yücel Yılmaz, askerlik hizmetini Bandırma 6. Esas Jet Üssü Lisan Okulu’nda Asteğmen olarak yaptı.

Eğitim sektöründe Türkiye genelinde hizmet veren yabancı dil eğitiminde; kurs, yayıncılık ve yurtdışı eğitim alanlarında faaliyet veren Yabancı Dil Okulları’nın kurucu olan Yücel Yılmaz, hem Kanada’da Dil Okulları Yönetimi Eğitimi ve İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde Öğretmen Gelişim Eğitimi almıştır.

YDS Academy Tanıdık Olmayan Dil Okullarının sahibidir. Yücel Yılmaz, keza Özel Öğretim Kurslar, Hizmetiçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (ÖZ-KUR-DER) üyesi olarak eğitim sektöründeki gelişmeleri de takip etmektedir.

Ticari hayatının bir kısmında farklı alanlara yönlendirilmiş derneklerde etkinlik bildiren Yücel Yılmaz; Balıkesir Genç İşadamları Derneği (BAGİAD) idare heyeti üyesi, Balıkesir Sanayici İş Adamları Derneği (BASİAD) yönetim kurulu üyesi, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti üyesi, Balıkesir Sanayi Odası Meclis üyesi Balıkesir İlini Tanıtma ve Güçlendirme Vakfı (BALGÜÇ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı gibi çeşitli görevlerde almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yılmaz Zafer

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Idare Heyeti Üyesi olan Yücel Yılmaz hem UCLG’nin dokuz bölge teşkilatından birisi olan Birleşik Kentler ve Lokal Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Alan Teşkilatı’nın Benzeşen Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Balıkesir Ticaret Odası’nda 2 dönem meclis üyeliği, bir dönem de Meclis Başkanlığı yapan Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı olmasının arkasından Ticaret Odası Meclis Başkanlığı ve dernek üyeliklerini bırakmıştır.

2014 yılında Karesi’nin kurucu belediye başkanı oldu.

Yücel Yılmaz, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler yerel seçimlerinde Balıkesir Karesi Belediye Başkanı seçildi. Karesi Belediye Başkanlığı döneminde ulusal ve uluslararası düzeyde 10 ödül aldı. Yılmaz, bunlar arasındaki Müspet Değerler Mektebi projesinin ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın elinden almıştır.

Yücel Yılmaz; Türkiye’de Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin kurulmasına bizzat öncülük ederek, birlik merkezinin Kurtdereli Mehmet Güreşçi’ın memleketi Balıkesir olmasını sağlamıştır. Yücel Yılmaz, keza kurulmasına öncülük ettiği Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin de başkanlığını yapmaktadır.

Yücel Yılmaz, Mehtap Yılmaz ile evlidir ve biri kız, biri erkek, iki çocuğu vardır. 21 kasım 2019 tarihinde Yavuz adını verdikleri bir oğlu daha oldu.

Yücel Yılmaz, Mart 2014 yerel seçimlerinden beri Balıkesir Karesi Kurucu Belediye Başkanlığı görevini sürdürürken 31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan göre 27 Kasım 2018 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

Yücel Yılmaz, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde AKP adayı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. Cumhur İttifakı adayı Yücel Yılmaz, seçimleri 375 bin 253 (yüzde 47.78) oy alarak kazandı. Yılmaz’ın rakibi Insanlar İttifakı adayı İsmail Ok ise, 365 bin 196 oy alabildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yo Yo Ma
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı