Y

Yasemin Mori

Yasemin Mori Biyografisi

2008 yılında piyasaya çıkarttığı ilk albümü Hayvanlar ile alternatif / rock müzik piyasasına seri bir antre yapmış olan Türk şarkıcı, besteci ve grafik sanatçısı. Albümündeki şarkıların sözleri ile dikkat çeken Mori, keza Hayvanlar albümünün grafik tasarımını da kendisi yapmıştır.
Yasemin Mori, 4 Mart 1982 tarihinde, istanbul’da dünyaya geldi. Ana adı Yasemin Savgı olmasına karşılık Edirne’de yaşayan anneannesinin kendisini çağırdığı ve Balkan dillerinde kız anlamına gelen Mori’yi soyadı olarak benimsedi.

Hemen Şimdi altı yaşındayken ailesinin iş durumundan dolayı Ankara’ya taşınan Mori, bu şehirde büyüdü. Rumeli’den göç eden Bulgaristan Türklerinden olan akrabalarının Edirne’ye yerleşmesinde nedeniyle çocukluğunun bir bölümünü Edirne’de geçirmiş. Kendisinden 10 yaş büyük bir ablası var. Annesi Türk Hava Yolları’ndan emekli , babası Mimar.

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olan genç müzisyen, bu alandaki eğitimini albüm kapaklarını kendisi kasten müziğine de yansıttı.

Genç yaşlardan itibaren müzikle ilgilenen Mori’yi babası herzamanki, ablası ise rock ve caz müzikleri ile tanıştırdı. maksimum etkilendiği grup olarak Queen’i belirten Mori, uzun vakit baştan başa farklı alanlara yönlendirilmiş enstürmanlarla çalıştı ve besteler hazırladı. Lise yıllarında değişik gruplarla beraber çalıştıysa da kendisine özgün bir müzik oluşturma ricası daima ağır bastı ve üniversiteyi bitirmesinin ardından Emre Irmak ile beraber bu arzusu gerisinde çalışmaya başladı.

Yasemin Mori’nin prodüktörlüğünü Emre Irmak ile beraber üstlendiği, Cengiz Baysal, Tarkan Gözübüyük ve Murat Ejder gibi ünlü müzisyenlerle beraber kaydettiği ilk albümü Hayvanlar, 10 Temmuz 2008 tarihinde, Irmak Plak’tan çıktı. 13 Mayıs 2008 tarihinde piyasaya sürülen ve Hayvanlar albümünün ilk single çalışması olan Aslında Bir Konu Var, albümün başarılı olacağının bir göstergesi gibiydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yeşim Aydın

Hayvanlar albümü kısa sürede Mori’ye vefalı bir dinleyici kitlesi kazandırdı. Albümün birincil konseri, 5 Temmuz 2008 tarihinde, Masstival 2008’de verildi. Albümden meydana çıkan üç single çalışması içerisinde en başarılı olanı, müzik listelerinde 12. Sıraya kadar yükselmeyi başaran Fiilen Bir Konu Var olurken, sanatçının konserlerde seslendirdiği albüm dışı şarkılar yeni bir albümün yolda olduğu söylentisini doğurdu.

Albümleri :
2008 – Hayvanlar
2012 – Delibando

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı