Y

Yıldırım Gürses

Yıldırım Gürses Biyografisi

Şimşek Gürses, 21 Ocak 1938 tarihinde Bursa’da doğmuştur. Babası Ziraat Bankası memurlarından Nasuhi Bey ve annesi Müeyyet Cevriye hanımdır. Ablasının adı Cahide’dir. Babası ud çalar ablası söylerdi. Bu da küçük Şimşek’ın birincil müzik eğitimi oluyordu. giderken şarkı söylemeyi, yöntem ve uslubü öğreniyor ve azıcık da kanun çalıyordu.
İlk okula babasının devir olduğu Bursa YenişehiBursaya gidince orada devam edip Çelebi Mehmet Ortaokulundan sonradan Bursa Erkek Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Sonradan Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’ni kazanarak üniversite eğitimine Ankara’da devam etti ve bu üniversiteden mezun oldu. Lise döneminde Türk Musikisi Cemiyetin’de çalışmalara başladı. Aynı dönemde Ticaret Lisesinde konserler vermiştir. Üniversitede okurken bir yana da türk ve batı müziği dersleri aldı.

1959 yılında Ankara Devlet Opera imtihanına girdi ve Türkiye birincisi oldu. Opera’da 7-8 ay çalıştıktan daha sonra ayrıldı ve TRT sınavını tekrar üstün başarıyla kazanarak çalışmalarına burada devam etti. Radyodaki çalışmaları esnasında beste yapmaya da başladı.

“İçime Hep Keder Doluyor” adlı şarkısı ilk bestesidir. Arkasında sesini geniş kitlelere duyurmasını sağlayan “Gençliğe Veda” adlı şarkısını besteledayrıldı ve gazino çalışmalarına başladı, ardındaki İstanbul’a yerleşti.

1965 yılında, Bağımsızlık Gazetesinin yaptığı birincil Altın Mikrofon yarışmasında birinciliği kazandı. Altın Mikrofon’daki bu başarının ardından Yıldırım Gürses, çalışmalarına hız verdi. Usta popüler müziğin en kayda değer isimlerinden biri haline geldi. “Son Mektup”, “Mazideki Aşk”, “Bir Kırık Yürek”, “Bir Acayip Yolcu”, “Güz Rüzgârları” parçaları ile galibiyet yakaladı. 80′lerin başında Ajda Pekkan ile birlikte “Affetmem Asla Seni” ile yeni bir hamle yaptı. Aynı albümde yer alan “Dertliyim Arkadaş” ve sonra meydana çıkan “Eller Eller” ile “Gül Dudaklım” sanatçının ses getiren şarkıları oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yağmur Taktaş

Yıldırım Gürses’in diğer önemli şarkılarından bazıları şunlardır; Mevsimler Ağlama Tutup Çöller Ağlasın, Liseli Kız, Çal Kanunum Çal, Mazideki Aşk. Bununla Beraber Arif Nihat Asya’nın Fetih Marşı isimli şiirinin artist kadar yapılan yorumu fazla beğenilmiştir. Şimşek Gürses’in kayda değer bestelerinden biri “İçime defalarca üzüntü doluyor” sözleriyle başlayan Rast makamındaki şarkısıdır.

Sanatçı, bestekar Yıldırım Gürses’in 30′a yakın albümü ve 350 bestesi bulunmaktadır.

1980 yılında TRT’de Türk Hafif Sanat Müziği korosun da şeflik yaptı. Şimşek Gürses usta Emel Sayın ile birlikte Neşe-i Muhabbet Müzikalini gerçekleştirdi, müzikal Yıldırım Gürses’in bestelerinden oluşmaktaydı, müzik direktörü de Şimşek Gürses’ti.

1986 yılında kendisi kurucu ve başkan elde etmek üzere ekibi ile birlikte MESAM’ı kurdu ve bu nedenle Türkiye’de öncelikle bestekar ve laf yazarlarının haklarını koruyan Türkiye Musıki Eseri Sahipleri Meslek Birliği adı aşağıda bir meslek birliği kurmuş oldu.

1962 yılında kendisi gibi TRT ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evlendi. Şimşek Beyazıt (d.1971) adında bir oğlu vardır.

Şimşek Gürses, 18 Kasım 2000 tarihinde 62 yaşında kalp krizi sonucu ölmüştür.

45’lik plakları :
1965 – Yıldırım Gürses – Gençliğe Veda & Canım İstanbul
1969 – Şimşek Gürses – Güz Rüzgarları & Eski Sevda
1971 – Şimşek Gürses – Bir Acayip Gezgin & Aşkına Doyum Olmaz
1971 – Yıldırım Gürses – Karanlık Dünyalar & Beni Sevdiğini Kuşlar Söyledi
1972 – Şimşek Gürses – Gurbet & Aşkımın Vebali
1972 – Şimşek Gürses – Bezginlik Yıllar & Son Sözün Bu Mu

Albümleri :
1978 – Şimşek Gürses – Gencliğe Veda
1979 – Şimşek Gürses – Yıllık Yaprakları
1983 – Yıldırım Gürses – Güzel Sada 1
1983 – Şimşek Gürses – Güller Ağlasın
1984 – Şimşek Gürses – Hoş Sada 2
1986 – Şimşek Gürses – Çoban Yıldızı
1989 – Yıldırım Gürses – Mavi Boncuk
1992 – Şimşek Gürses – Sil Bitmiş
1999 – Yıldırım Gürses – Anılarla Yıldırım
2000 – Yıldırım Gürses – Yelkenler Biçilecek

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yasemin Öney Cankurtaran
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı