Z

Zafer Cilasun

Zafer Cilasun Biyografisi

TRT‘nin yayın hayatına başladığı 31 Ocak 1968‘de televizyon haberlerini sunan ilk spikeridir.

Başarı Cilasun, 1939 yılında Mardin’de doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mardin’de okuduktan sonradan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Ziraat Fakültesinde öğvlet Hava Meydanları’nda işe girmiş. daha sonra mezun olduktan sonradan Devlet Üretme Çiftliğinde çalışmaya başladı.

Zafer Cilasun, 1963 yılında TRT‘nin açtığı spikerlik sınavına girdi ve sınavı kazanarak Ankara Radyosu‘nda haber spikeri olarak çalışmaya başladı. herzaman ki Meclis Saati programı ile Ankara Radyosu’ndan sesini duyurmaya başladı. Daha sonraları da Ankara Televizyonu’nun kuruluş aşamasında baş spiker oldu.

31 Ocak 1968 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT Ankara Televizyonu’nun haberlerini sunarak ilk Türk TV haber spikeri olarak tarihe geçti.

Zafer Cilasun’un, ilk sunduğu haber; Suudi Arabistan gezisinden dönen Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘ın Esenboğa Havalimanı’nda karşılanmasıyla ilgili haber idi.

Başarı Cilasun gündüzleri Devlet Üretme Çiftliği’nde ziraat mühendisi olarak çalışıp, akşamları da televizyonda haber spikerliği yapmakta idi.

12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay‘a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı dönemde hekim olan kardeşi Uğur Cilasun’un tutuklanma haberini de televizyonda okumak zorunda kalmıştı.

Galibiyet Cilasun, 1967 yılı Haziranında Fulten bayan ile evlendi ve Fulsen (Akarca) (d.1968) adında bir kızı vardı.

Zafer Cilasun, takvim izinli olduğunda tiyatro toplulukların kadrosuna da katıldı. Lale Oraloğlu yönetimindeki tiyatro oyununda da rol aldı. Anadolu turnelerine katıldı.

Başarı Cilasun, 18 Mayıs 1976 tarihinde Ankara’da 37 yaşında kendisini alkole kaptırması ve karaciğer şoku sebebiyle ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Koltuk
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı