Z

Zati Sungur

Zati Sungur Biyografisi

Zati Sungur, 10 Mart 1898 tarihinde Bursa‘da doğmuştur. Sihirbazlık sanatına merakı ilkokul yıllarında başlar; küçük büyücülük oyunları öğrenip okulda arkadaşlarına sunar. Deniz Astsubay Okulunu birincilikle kazanır. istanbul’daki Deniz Gedikli Okulu’nun Cihaz Bölümü’nde okurken, I. Dünya Savaşı sırasında 1916 yılında, denizaltı stajı için Almanya‘ya gönderilir. İki yıl her tarafında eğitimini burada sürdürdü. 1. dünya savaşı sebebiyle yurda geri dönemedi.
Savaştan sonradan Almanya‘nın Türkiye ile bağlantısı kesilince orada kalır, önce ortopedi atölyelerinde sonradan da Köln‘deki Humboldt makina fabrikasında çalışır, sırası gelmişken sihirbazlığa olan ilgisi artmıştır, aralıksız bu konuda kitaplar okumaya, başka sanatçıları izlemeye ve gösteriler yapmaya başlar. Repertuarını genişleterek kendini geliştirir.

Bir süre sonra profesyonel bir illüzyonist olarak çalışmaya başlar, 1920‘de Berlin WinterGarten’deki gösterisi ile büyük üne kavuşur. Bir grup sanatçıyla birlikte turneye çıkar; Fransa, İtalya, İspanya, Kuzey Amerika ve sonra da kendi kadrosunu kurarak müstakil çalışmaya başlayarak 1922 yılında Güney Amerika’ya gider. İki saat süren gösterisi, takriben 10-12 yardımcısı ve iki kamyonu dolduracak miktarda zengin araç gereç ile Güney Amerika’nın öbür ülkelerinde, Şili, Paraguay, Brezilya ve Arjantin‘de 14 sene sürekli sahneye çıkar. Önce Kont Sati Von Richmond sonra da Zati Bey adı ile büyük ün kazanır.

1924 yılından itibaren geliştirmeye başladığı “İnce Model Kız Kesme” oyununa son şeklini 1930’da verir; bu, sihirbazlık sanatına dünya çapındaki bir katkısı olacaktır.

7 Mayıs 1936 tarihinde Türkiye‘ye döner, ülkesindeki birincil gösterilerini Fransız Tiyatrosunda (Ses Tiyatrosu) gerçekleştirir, ünü derhal yayılır, bir gece Atatürk ve maiyeti için de ziyafet yapar; çok övgü alır, ayrıca ömür boyu belediye rüsumu muafiyeti hakkıyla da ödüllendirilir. Zati Sungur ayrıca Anadolu’da, hem Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinde, hem de Kıbrıs ve Ortadoğu’da turnelere çıkar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zerrin Özer

1966 yılında, Dormen Tiyatrosundaki gösterilerinin gerisinde etkin sahne yaşamına son verir.

Kurduğu Universal Büyücülük ve İllüzyon Hünerleri Stüdyosu’nda ürettiği sihirbazlık araçlarını halkının kullanımına arz eder ve bu stüdyoyu da Doğu Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük illüzyon imalat ve yayılma merkezi haline getirir. Stüdyosunun büyücülük araçlarını tanıtan zengin içerikli Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Kataloğu’ndan diğer Salon Oyun ve Eğlenceleri adında bir “yakın büyücülük” kitabını da yayımlar.

Zati Sungur, Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve İtalyanca’yı esas dili gibi biliyordu.

1975 yılında, Avrupa’nın en saygıllüzyonistler Kongresi’nde (Çekoslovakya), geliştirmiş olduğu “Sihirli Zarlar” oyununu sunar ve “Dünya Sihirbazlar Birincisi” büyük ödüle adalet kazanır. 1981 yılında da yeniden Karlovy Vary İllüzyonistler Kongresi’nde “Sihirbazlar Kralı” ünvanına değerinde görülür.

Üstat Zati Sungur’un yetiştirdiği en ünlü talebesi olan Sermet Erkin ise sahne hayatında hocasının ekolünü sürdürmüşdür.

Zati Sungur 1938 yılında sahne asistanı Necla Hanım’la evlendi. Bu evlilikten iki kızı olur.

Zati Sungur, 6 Temmuz 1984 tarihinde 86 yaşında yürek yetmezliğinden vefat etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı