Z

Zehra Zümrüt Selçuk

Zehra Zümrüt Selçuk Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan kadar Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak atandı.

Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu‘da doğmuştur. Okumuş eski milletvekili olan babası Atilla Koç, 21 Şubat 2005 – 29 Ağustos 2007 tarihleri aralarında Kültür ve Turizm Bakanı olarak tahsis yaptı. İlkokul ve ortaöğretimi süresince sırasıyla İzmir, Siirt ve Giresun illerinde okuduktan sonradan 1996 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü. 2000 yılında Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı, Teksas Üniversitesi’nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı.

2003-2007 yılları arasında Teksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı olarak atama yaptı. Halen SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörüdür.

Bu kurumdaki çalışmaları sırasında toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, fazla boyutlu yokluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, data performans sistemleri, bankacılık ve finans, yeniden yapılanma yardımları gibi alanlarda etkinlik yürüttü. Sürdürülebilir Yeniden Yapılanma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü yaptı.

Fazla sayıda Türkçe ve İngilizce yayını bulunmaktadır. Yerli ve tanıdık olmayan üniversitelerden dereceler, burslar, sertifikalar almıştır.

KADEM Ankara Temsilciliği ve Denetleme Kurulu Üyeliği, Bayan Birliği Platformu Üyeliği, Satrançla Büyüyorum Derneği Idare Heyeti Üyeliği ve Bilkent Üniversitesi Mezunları Derneği Üyeliği bulunuyor.

2015 yılından beri İslam İşbirliği Teşkilatı İstatistik ve Enformasyon Direktörü olan Zehra Zümrüt Selçuk, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programlarının koordinatörlüğünü üstlendi. İİT İstatistik Komisyonu çerçevesinde milletlerarası kuruluşlar ile işbirliğini sağladı; uluslararası toplantılar düzenledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynel Abidin Beyazgül

İngilizce haberdar olan Zehra Zümrüt Selçuk, 2008 yılında Ali Kültürlü Selçuk ile evlenmiştir.

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak atandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı