Z

Zekeriya Öz

Zekeriya Öz Biyografisi

Özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcısı. Cümbür Cemaat onu Ergenekon savcısı olarak tanıdı.

12 Haziran 2007 Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.

Zekeriya Öz, 1968 yılında Bursa’da 1951′de Bulgaristan’dan Bursa’ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. 7 kız kardeşi vardır.

Orta ve lise öğretimini Bursa’da tamamladı. İmam Konuşmacı lisesini bitirdikten sonradan 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1991 yılında mezun oldu. Avukatlık stajını da Avukat Mustafa Noyan’ın yanında yaptı. 1997 yılına kadar Bursa Barosuna belirtilmiş olarak özgür avukatlık yaptı. 1994 yılında Egemen ve Savcılar Sınavını kazandıktan daha sonra savcı oldu.

1999 yılının Ağustos ayında kısa dönem askerlik hizmetini gerçekleştirmek için askere gitti. Ama fazla kiloları yüzünden askerliğe elverişsizdir raporu verilerek Mayıs 2000’de tahliye edilmiştir.

Zekeriya Öz, savcı olduktan daha sonra İlk tayin yeri Aydın Çine’dir. Daha Sonra iki yıl Bitlis Mutki’de ödev yaptı. sonra Balıkesir, Bigadiç’e atandı.

Zekeriya Öz, 2004 yılında istanbul, Ümraniye’ye savcı olarak atandı ve 2005 yılında da İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. Beşiktaş’ta eski adıyla Devlet Güvenlik Mahkemeleri, yeni adıyla özel yetkilendirilmiş Ağır Suç Oluşturan Mahkemeleri’ne “özel olarak” tayin edildi.

Savcı Öz’ün Ergenekon’dan önce baktığı en önemli soruşturma, El Kaide’nin Avrupa, Türkiye, İran, Suriye, Pakistan sorumlusu “Louai Sakka” davasıydı. Zekeriya Öz, İsrail gemisine hücum hazırlığı yaparken yakalanan El Kaide’ci Sakka hakkında hazırladığı iddianameyle dikkatleri üzerine çekti. El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğu, sinagoglar ve HSBC‘ye, bombalı saldırı düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş’un Suriye‘ye Sakka’nın yanında gittiğini tespit etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adonis (Şair)

12 Haziran 2007 Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını idare eden savcılardan biridir.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü, özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne atadı.

Zekeriya Öz, ilk evliliğini üniversite biter bitmez yaptı oysa, boşanıp başkası ile evlendi. Son eşinden 3 kızı vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı