Z

Zeki Demirkubuz

Akıllı Demirkubuz Biyografisi

Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Ortaokulu Isparta’da Gönen Öğretmen Okulu’nda okudu. Sonradan Liseye İstanbul’da başladı fakat ikinci sanki yıl başlayınca okulu bıraktı ve konfeksiyon atölyesinde ütücü olarak çalıştı.
Solcu bir siyasi örgüte aza oen sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Tahliyesinden daha sonra Anadolu’nun dağıtılmış kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dıştan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi ve mezun oldu.

Sinemaya 1986 yılında Akıllı Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok’u 1994 yılında yaptı. Venedik Film Festivali’nde gösterilen Masumiyet (1997) ve Locarno ile Rotterdam da dahil elde etmek üzere çoğu milletlerarası festivalde gösterilen Üçüncü Sayfa (1999) filmi ile eleştirmenlerin ve izleyicilerin dikkatini çekti.

Gerisinde “Karanlık Üstüne Öyküler” üçlemesinin ilk filmi olan ve her ikisi de Cannes’da “Belirli Bir Görüntü” bölümünde gösterilen Yazgı ve İtiraf’ı 2001 yılında çekti. Üçüncü hala çekilmedi.

Senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı ‘Yazgı’ ile 38. Antalya F Yönetmen’ seçildi.

Demirkubuz, sinema izleği olarak Dostoyevski’nin kendisi için esas referans olduğunu belirtmiştir. İnsanın temel ahlaki zorunları olan; aşk, feregat, yenilgi, musibet, absurt ve ölüm gibi temaları birbiri ardına işleyen senaryolarını sinemaya aktamıştır. Zeki Demirkubuz’un “Felek” adlı filmi 2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü almıştır.

Yönettiği Filmler :
1994 – C Blok
1997 – Masumiyet
1999 – Üçüncü Sayfa
2001 – İtiraf
2001 – Yazgı
2003 – Bekleme Salonu
2006 – Alın Yazısı
2009 – Çekememek
2012 – Yeraltı

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zafer Önen
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı