Z

Ziya Eren

Ziya Eren Biyografisi

Kayseri Erciyesspor başkanıdır.

Ziya Eren, 1970 yılında Kayseri’de doğmuştur. Annesi Betül Eren, babası Ahmet Eren’dir. Ziya Eren, 17 yaşında iken 1987 yılında istanbul’dan aldığı sacları Kayseri’de sobacılara satarak iş hayatına başladı. 1994 yılında ilk ithalatını Romanya’dan gemiyle sac getirerek yaptı.

Sonra istanbul’da iş yapmaya başladı, 2000 yılında birincil deposunu Dilovası’nda açtı. daha sonra Gebze, Karadeniz Ereğlisi ve İskenderun’daki depolar peşine düşüp takip etti.

Ziya Eren, ortağı Ümit Gökçen ile birlikte Kayseri Metal Center (KMC) ve MGE Metal firmalarıyla Avrupa’da üretilen ayakkabıların burun ve bel çeliği imalatını yapıp satmaktadır.

Ziya Eren, 2016 yılında 10 milyon tonluk Türkiye sac pazarının yüzde 5’ini elinde bulunduran işin başındadır.

Ziya Eren ve ortağı Ümit Gökçen’in sacdan ürettiği parçalar, ABD’de Mustang otomobillerde, Almanya’da Porsche’lerde kullanılmaktadır. Cirosu 500 milyon lirayı bulmaktadır.

Ziya Eren, 2009 yılında kısa bir zaman Kayseri Erciyesspor başkanlığını yaptıktan daha sonra 2011 yılında baştan başkanlığa getirildi.

Türkiye’de bir birincil olan Erciyes Üniversitesi bünyesindeki Betül Eren Genom Kök Hücresel Merkezi, AhHuriye Eren İlköğretim Okulu, ERÜ Ziya Eren Eğitim Fakültesi, ERÜ Ahmet- Beyza –Emre İlaç Araştırma Merkezini yaptırıp bağışladı.

Ziya Eren, İngiltere’nin Lig 2’de mücadele eden “Crawley Town” futbol takımını satın aldı. Geçen 2015 yılı sezonunda Lig 1’de çaba eden Crawley ligi 22’nci sırada bitirerek küme düşmüştü. Bu 2016 yılı sezonunda Lig 2’de de şu başlıca dek beklentilerin fazla aşağı kaldılar. Kırmızı-siyahlılar 31 maçta topladığı 37 puanla 24 takımlı ligde 15’inci sırada yer alıyor.

Ziya Eren, evlidir. 3 çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeki Alasya
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı