Z

Ziya Osman Saba

Ziya Osman Saba Biyografisi

Ziya Osman Saba, 1910 doğumlu, Cumhuriyet Dönemi’nin edebi topluluklarından biri olan, Yedi Meşaleciler’in en öne çıkan üyesi, şair, yazar, çevirmen.
30 Mart 1910 tyaya gelen Saba, 1931 senesinde, şavaş yıllarında yatılı olarak okuduğu, Galatasaray Lisesi‘nden mezun oldu.

Lise arkadaşı Cahit Sıtkı Tarancı gibi, edebiyata lise yıllarında merak saran Saba’nın birincil şiirleri, Ocak 1927’de, Mal Varlığı-i Fünun Dergisi’nde yayınlandı.

Yeni bir yazınsal stil oluşturarak ve Batı edebiyatını peşine düşüp takip ederek, eşsiz şiirler üretmek adına, Cumhuriyet Dönemi’nin başlarında bir araya gelen tek topluluk olan, Yedi Meşaleciler’e, 1928’de katılan Ziya Osman Saba’nın adı, bu topluluğu oluşturan, Sabri Esat Siyavuşgil, Vasfi Mahir Kocatürk, Yaşar Nabi Nayır, Cevdet Kudret, Kenan Hulusi, Muammer Lütfi gibi birçok isim aralarında en dikkat çekenidir.

Yedi Meşaleciler’in şiir anlayışını, sanat hayatının bitimine kadar sürdüren tek şair olan Ziya Osman Saba, Meşale Dergisi kapanınca, bir vakit Milliyet Gazetesi’nin edebiyat sayfasına ve İçtihat Dergisi’ne yazdı. Varlık Dergisi çıkmaya başlayınca, hikaye ve şiirlerini, 15 Temmuz 1933 tarihinde, çıkan ilk sayısından itibaren, sıklıkla Varlık’ta yayımladı.

1936 yılında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olan ünlü şair Saba, 1931 ile 1936 seneleri arasında, üniversitedeyken, Cumhuriyet Gazetesi muhasebe servisinde tayin aldı. Mezuniyetinden daha sonra da, 1945’e dek, Emlak Kredi Bankası‘nda çalışan Ziya Osman Saba, Milli Eğitim Basımevi‘nde, tashih bürosu şefliği görevini üstlendi.

Saba, 1950’de, kalp rahasızlığı nedeniyle, emekli olarak, Kadıköy‘deki evinde, Varlık Yayınevi‘nin yayın işleriyle meşgul olmaya başladı.

İçine kapanık bir şair ve bir İstanbul yazarı olarak, sanat hayatı her tarafında, çevresindeki değişimin içinde defalarca incelikleri, güzellikleri arayan Ziya Osman Saba, bu özelliğini eserlerinde de sergiledi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ziya Kürküt

Şiirlerinde, çocukluk özlemi, anılara düşkünlük, ev ve aile sevgisi, fakirlik ve merhamet duyguları, utanç, kadercilik, ufak mutluluklarla yetinme, ölüm korkusu ve öteki dünya merakı, iyilik düşüncesi, İstanbul sevgisi ve inanç gibi bireysel konuları işleyen Saba, gözlemci ve ekspresyonist, kendine özgü tarzıyla, değişik hikayeler de yazdı.

Şiirlerini, “Sebil ve Güvercinler”, “Geçen Zaman” ve “Nefes Almak” kitaplarında bir araya getiren, hikayelerini de, “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi” ile “Değişen İstanbul” kitaplarında toplayan Saba, Goncourt Kardeşler‘den roman çevirileri de yapmıştır.

Yazar Ziya Osman Saba, 29 Ocak 1957 tarihinde, İstanbul’daki evinde vefatının arkasında, Eyüp mezarlığına gömüldü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı