Z

Ziya Özel

Ziya Özel Biyografisi

Zakkumcu Ziya olarak tanınır.
Türkiye oahtekâr, palavracı gibi sıfatlarla hafızalara kazımışken, dünya Zakkumcu Ziya’ya, daha doğrusu Genel Cerrah Op. Dr. Ziya Özel’e ‘insanlığın yararına büyük bir buluşun altına imza atmış değerli bir bilim adamı’ gözüyle bakıyor.

Ziya Özel, tam adı Hüseyin Ziya Özel’dir. 1927 yılında Mersin‘in Mut ilçesi Kürkçü köyünde doğmuştur. İlk ve orta okulu köyünde ve Silifke’de okudu. Parasız yatılı imtihanını kazanarak Kayseri Lisesi’nde okudu, oradan mezun oldu.

1946’da girdiği askeri tıbbiyeden 1952 yılında mezun oldu. Askeri hekim olarak beş yıl hizmet verdi. 1957-1961 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi‘nde genel cerrahi ihtisası yaptı. 1962’de ordudan istifa etti ve Muğla Devlet Hastanesi’nde göreve başladı. 1969’dan sonra Başhekimliğini de yaptığı Muğla Devlet Hastanesi’nden 1974’te emekliye ayrıldı, istanbul’a taşındı.

Doktor Ziya Özel Muğla Devlet Hastanesi’nde çalışırken 1966 yılında terminal safhadayken Nerium OleandeTedavi olarak iyileşen hastaları 20 Eylül 1973’te Ankara‘da yapılan 4. Balkan Tıp Günleri sempozyumunda takdim etti. Bu sempozyuma katılırken amacı; bilim camiasının dikkatini tesir mekanizması klasik kemoterapi ilaçlarından çok ayrı ve bazı vakalarda kanserin türüne bakmaksızın etkili olan N.O. tedavisine çekmekti. Bu çare saç dökmüyordu, lökosit sayısını düşürmüyordu. İntramüsküler iğne ile verildiğinde aşı olduktan sonra görülene benzeşen bir alev yükselmesi görülüyordu. Bu alev; dozu ayarlayarak kolayca denetim edilebiliyordu, kanser vücuttan değil olduktan sonra da çıkmaz oluyordu. Umudu; sempozyumdan sonra N.O. ile ilgili ciddi, kapsamlı bilimsel araştırmaların yapılacağı ve N.O. tedavisinin insanlığın hizmetine bir lahza evvel gireceği yönünde idi.

Sempozyumdaki tebliğine reaksiyon hiç de umduğu gibi olmadı. Herzamanki çare uygulayıcısı bazı onkologlar, farmakologlar ve üniversite okutmanları N.O. tedavisinin yasaklanması yönünde Sağlık Durumu Bakanlığı’na baskı yaptılar. Ama, Dr. Özel çalışmalarından vaz geçmedi ve daha başka vakaları Türk tıp dergisi Dirim’de yayınladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Zeynep Çamcı

N.O. ile ilgili çalışmalarını sürdürebilmek, bilimsel araştırma kurumları ile ilişkiler kurabilmek gayesi ile Muğla Devlet Hastanesi’nden emekliye ayrılarak Nisan 1974’te İstanbul’a taşındı. İstanbul’da değişik üniversitelerle ilişki kurdu. Oysa, beklediği neticeleri alacak çalışmalar yapılamadı.

1985’te yurt haricen araştırma kurumları aramaya başladı. N.O. ekstreleri ile ilgili patent başvurusunu A.B.D. Patent ve Müseccel Marka Ofisi’ne yaptıktan sonra sanayileşmiş öbür ülkelerde bir düzine ilaç firmasına N.O. tedavisini tanıtan birer paket yolladı.

Bunlardan İsviçre’nin Sandoz firması konu ile ilgilendi ve N.O. ekstre örneklerini sınamak istedi. Testlerin neticesinde N.O. ekstrelerinin bağışıklık sistemini harekete geçirdiği rapor edildi. Sandoz bilimcileri N.O. ekstreleri için “immünomodülatör” (bağışıklık sistemi düzenleyicisi) tabirini kullandılar. Öbür nedenlerden dolayı Sandoz ile irtibat devam etmedi.

N.O. ektresinde bulunan aktif maddeleri tesbit etmek ve karışıklığa itmek gayesi ile 1988 yılında Münih Üniversitesi Farmakoloji Enstitüsü’nde bir araştırma grubu kuruldu. Bağışıklık sisteminin aktivasyon ve düzenlenmesine katkısı olabileceği düşünülen bir takım polisakkaritler ayrıldı. Neticeler 17-22 Temmuz 1990’da Almanya’da Bonn’da toplanan Doğal Faal Maddelerin Biyoloji ve Kimyası (Biology and Chemistry of Active Natural Substances (BACANS)) sempozyumunda ibraz edildi. Ancak, araştırma grubunun bazı üyeleri neticelere ve N.O. ekstresine kendi başlarına sahip olma gayreti içine girince grup dağıldı.

1995’te bir Amerikan risk kapital şirketi [o zamanki adı ile Pharmaceutical Ventures Trust, daha sonra Ozelle Pharmaceuticals, Inc. (OPI) patentlerin lisanslarını talep etti. Dr. Özel şirketin N.O. ekstrelerini geliştirip, insanlığın hizmetine girecek ülkü getirmesi halinde lisansı verebileceği yönünde koşullara bağlı anlaşma imzaladı.

Yıllar önce durum yaratan zakkumun kansere çare olabileceği açıklamasının arkasında Prof. Dr. Ziya Özel’in zakkumlu kanser ilacı uzun vakit sonradan FDA’ın birincil denemelerinden başarıyla geçti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Prof.Dr.Zekeriya Beyaz

Hekim Ziya Özel’in 1986’da başvurusunu yaptığı berat, 1992 yılında, ABD’den, zakkumdan elde edilen ‘Oleander’ maddesinin bağışıklık sistemini güçlendiren etkisi üstüne berat aldı. Doktor Ziya Özel, Anvirzel müseccel markası ile tanıdık Nerium Oleander ekstrelerinin mucididir.

Dr. Robert Buckowski başkanlığındaki Cleveland Kanser Kliniği’nde gerçekleştirilen ve zakkumdan elde edilen hammaddenin tümörlere karşısında etkin olduğunu bildiren klinik egzersiz, ABD’de Amerikan Klinik Onkoloji Cemiyeti’nin 2001 yılında düzenlediği konferansta da sunuldu. İrlanda‘da bir takım durumlarda ilacın kullanılmasına izin verilmişken, Honduras‘ta hap resmi olarak eczanelerde satılmaya başlandı.

ABD Ondan yapılan 1. Test Safhasının başarıyla sonuçlandığını 3-7 Haziran 2011 tarihinde Memphis’te yaptığı toplantıda açıkladı. İlacın en düşük dozlarının bile bir fazla kanser türünde hastalığın ilerlemesini durdurduğu kanıtlandı. İlaç imal ve satış için 2. Deneme Safhasına giriyor. Ama çoktan muavin tedavide kullanılmasına izin verildi.

Anekdot : oldukça zehirli olan zakkum bitkisinin nehir gibi kaynatılarak içilmesi son derece zararlıdır, sakın kendi başınıza denemeyin.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı