A

Aaliyah

Aaliyah Biyografisi

R&B müziğin en başarılı isimlerinden birisi olarak gösterilen A.B.D.’li şarkıcı, dansçı, besteci, oyuncu ve model. Grammy ödülü adaylığı yer alan, Romeo Must Die ve Queen of the Damned gibi başarılı sinema filmlerinde başrol oynayan Aaliyah, kariyerinin yükseklik noktasındayken, bahamalar’da geçirdiği bir uçak kazası sonucunda genç yaşta hayata gözlerini yumdu.
Aaliyah Dana Haughton, 16 Ocak 1979 tarihinde, Brooklyn, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Diane ve Michael Haughton çiftinin ikinci kızı olarak dünyaya gelen Aaliyah, Afro-Amerikan ve Kızılderili kanını beraber barındırıyordu. Genç yaşlarından itibaren annesinin yönlendirmesiyle vokal dersleri alan Aaliyah, kilise korolarında şarkı söyleyerek kendisini ilerletti.

Henüz 12 yaşındayken amcası Barry Hankerson’un muavin olmasıyla Blackground Records firmasıyla mukavele imzalayan Aaliyah, bu yıllarda, ileride en büyük destekçisi ve de yol göstericisi olacak olan prodüktör R. Kelly ile tanıştı. 1994 yılında birincil albümü olan Age Ain’t Nothing but a Number’ı çıkartan genç sanatkâr, yalnızca A.B.D.’de üç milyonun üzerinde bir satmak rakamına ulaşarak Bilboard 200 listesinde 18. Sıraya ulaştı. Demin 15 yaşında olduğu sırada R. Kelly ile evlendiği söylentileri ortalıkta dolaştıysa da, keza Aaliyah ayrıca de Kerry böyle bir evliliğin gerçekleşmediğini belirttiler ve de söylentiler yalanlandı.

1996 yılında, Jive Records adlı kayıt firmasından ayrılan Aaliyah, müzik endüstrisinin devlerinden Atlantic Records ile bir antlaşma imzaladı. Aynı yıl içerisinde ikinci stüdyo albümü olan One in a Million’u çıkartan genç ressam, albümün açılış şarkısı If Your Girl Only Knew ile R&B dalında iki hafta baştan başa listelerin zirvesinde kaldı. Bir yanlamasına da okul faaliyetlerine sürekli Aaliyah, Detroit Sanat Lisesi’nden 1997 yılında 4.0 ortalamayla mezun oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Rıza Efendi

1997 yılında New York Undercover adlı polisiye dizi ile ekranlara seri bir antre yapmasının gerisinde Fox’un ünlü animasyon klasiği Anastasia’ya yaptığı soundtrack albümünde bulunan Journey to the Past adlı şarkı ile de En İyi Orjinal Şarkı dalında Oscar Ödülü’nü şarkı sözü yazarına kazandırdı.

2000 yılında, birincil büyük sinema filmi olan ve de William Shakespeare’in Romeo and Juliet adlı sonsuz eserinden sinemaya uyarlanan Romeo Must Die’da rol aldı. aynı zamanda filmin soundtrack albümünde de iki şarkısı bulunan genç usta, En İyi Bayan Video ve En İyi Film Videosu alanlarında MTV Ödülleri’nde iki ödül kazandı.

Anne Rice’ın aynı adı taşıyan kitabından uyarlanan Queen of the Damned (Lanetliler Kraliçesi), genç oyuncunun sinemadaki ikinci ve son filmi oldu. Filmin başarısının ardındaki Matrix üçlemesindeki Zee karakterini yenilenmek için imza atmış olsa da, başına gelen talihsiz kaza sonucunda asla bu fırsatı yakalama şansı olmadı.

Aaliyah, plak firmasında görevli o kadar çok insanla beraber, 25 Ağustos 2001 tarihinde, Bahamalar’dan Florida’ya giden Cessna 402B tipi şirket uçağına bindi. Pilotun ve bütün havayolu çalışanlarının uyarılarına karşın Bahamalar’da gerçekleşen çekimde kullanılan tüm ekipmanları da uçağa yükleyen ekip, A.B.D.’ye dürüst yola çıktı. Aşırı ağırlığı kaldıramayan küçük uçak, kalkıştan kısa bir süre daha sonra yere çakılarak parçalandı; kazada Aaliyah, uçağın pilotu ve de ekipten böylece çok kişi hayatını kaybetti.

Genç sanatçının üçüncü ve son stüdyo albümü, vefatından üç hafta daha sonra piyasaya verildi. Kendisiyle benzer adı içeren albüm, 2.6 milyon satışa ulaştı. Aaliyah, kısa süren müzik hayatında geride otuzdan pozitif ödül ve ödül adaylığı, iki sinema filmi, üç albüm ve de milyonlarca hayran bırakarak genç yaşta aramızdan ayrılan sanatçılar arasında yerini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Aybaba

Albümleri :
1994 – Age Ain’t Nothing ayak a Number
1996 – One in a Million
2001 – Aaliyah

Filmleri ve Dizileri :
1995 -1997 – All That (TV dizisi)
1997 – New York Undercover (TV dizisi)
2000 – Romeo Must Die – Trish O’Day
2002 – Queen of the Damned – Akasha

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı