A

Abdulhamit Gül

Abdulhamit Gül Biyografisi

AK Parti Genel Sekreteri ve AK Parti Gaziantep milletvekili. 19 Temmuz 2017 itibari ile Yargı Bakanıdır.

Abdulhamit Gül, 12 Mart 1977 tarihinde Gaziantep’in ilçesi Nizip’te doğmuştur. İlköğrenimini Cumhuriyet İlkokulu’nda tamamladı. Lise eğitimini Nizip ve Oğuzeli İmam Hatip Liselerinde sürdürdü, Nizip İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Yükseköğrenimini ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

Abdulhamit Gül, Lise yıllarından itibaren değişik STK’ların gençlik kollarında faal olarak yer aldı. 1999-2001 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı Üniversitelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Hukuki Incelemeler Derneği (HUDER) üyesidir. Ankara’da özgürlük avukatlık yaptı.

Siyasi ve güncel konularda yazı çalışmaları da bulunan Abdulhamit Gül’ün; Milli Gazete, Star Gazetesi, Gençlik Dergisi, Edebiyat Ortamı Dergilerinde makaleleri, denemeleri yayınlandı.

Siyasi çalışmalarına sırasıyla Rahat Partisi ve Fazilet Partisi Ankara İl Gençlik Kolları Idare Heyeti üyesi olarak başladı. 2003-2010 tarihlerinde Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. 2010-2012 yıllarında Has Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Ankara İl Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Abdulhamit Gül, AK Parti 4. Herzamanki Kongresinde MKYK üyesi seçildi. Tercih İşleri Başkan Yardımcılığı ve Lokal Yönetimlerden sorumluluk sahibi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili genel seçiminde 25. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak seçildi.

AK Parti 5. Alışılmış Büyük Kongresi’nde baştan MKYK üyeliğine seçilen Abdulhamit Gül, 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti Genel Sekreteri olarak görevlendirilmiştir.

1 Kasım 2015 milletvekili genel seçiminde 26. Dönem Gaziantep Milletvekili olarak seçilmiştir.

Abdulhamit Gül evli ve üç çocuk babasıdır.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Başbakan Binali Şimşek göre Bekir Bozdağ Başbakan Tezgâhtar olarak görevlendirildi. Bekir Bozdağ’dan boşalan Yargı Bakanlığına Abdülhamit Gül görevlendirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahu Türkpençe

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Gaziantep‘ten milletvekili seçildi.

Abdulhamit Gül, 9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı yeni sistemin ve hükümetin Hak Bakanı oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı