A

Abdullah bin Abdülaziz

Abdullah bin Abdülaziz Biyografisi

Suudi Arabistan’ın 6. Kralı

Abdullah bin Abdülaziz, (Kral Abdullah) 1 Ağustos 1923 tarihinde Necid Sultanlığı’nın Riyad Bölgesi’nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud‘un 37 çocuğundan 13’üncüsüydü. Vehhabi mezhebindendir.

Abdullah bin Abdülaziz’in ilk millet görevi, Mekke‘nin belediye başkanlığı oldu. Gerisinde babası Abdülaziz El Suud kadar 26 Ocak 1963 tarihinde Suudi Arabistan Milli Muhafızları’nın komutanı görevine getirildi.

Kardeşi Suudi Arabistan kralı Fahd bin Abdül Aziz 2005 yılında ölünce yerine 1 Ağustos 2005 tarihinde o tahta geçti.Resmen 2005 yılında kardeşi Fahd bin Abdülaziz El Suud’un yerine tahta geçse de, Kral Abdullah, kardeşinin 1995’te yürek krizi ve felç geçirmesinin gerisinde gerçekten ülkeyi yönetmeye başlamıştı. Kral Abdullah görevde bulunduğu sürede ülke yönetiminde bir takım reformlara imza atmıştı.

Suudi Arabistan’da onun krallığı döneminde din polisinin bazı yetkileri kısıtlanmış; kadınlara da ülke yönetimindeki etkisi çok sınırlı olsa da, Şura Konseyi’nde temsilcilik hakkı verilmişti.

Kral Abdullah hem kadınlara bu yıl yapılacak lokal seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verileceğini söylemişti.

Abdullah bin Abdülaziz, Hessa e çocuğu vardır.

Abdullah bin Abdülaziz, 23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad’da 92 yaşında öldü. Kral Abdullah bin Abdülaziz öldükten daha sonra yerine kardeşi Salman Bin Abdülaziz (d.1935) kral oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayla Dikmen
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı