A

Adriana Lima

Adriana Lima Biyografisi

Adriana Lima, 1982 doğumlu Brezilya’lı süper model. Mavi-gri, ara sıra yeşil görünen gözleri, siyah saçları ve düzgün vücuduyla dünyanın en seksi kadınları aralarında gösterilen Lima, en fazla Victoria’s Secret’la olan çalışmalarıyla tanınıyor.
Adriana Francesca Lima, 12 haziran 1981’de Brezilya’da Salvador, Bahia’da düşük gelirli ve dindar bir ailede dünyaya geldi. 13 yaşında, yerel bir mağazada alışveriş yaparken keşfedilen Amerikan yerlisi, Afrika, Brezilya ve İsviçre kökenli Lima, 15 yaşındayken Ford Supermodel of Brazil Model Search yarışmasında 1. seçildi. 1996’da yapılan Ford Supermodel of the World Contest’de ise 2. oldu.

Kısa bir vakit daha sonra Ford Modellik Ajansı tamamen New York’a taşınan Lima, Elite Model Management ile anlaştı. 1997-1998 yılları aralarında daha kariyerinin başlarındayken Vogue ve Marie Claire gibi dergiler için moda çekimleri gerçekleştiren 1,78 m. boyundaki Lima, Christian Lacroix, Valentino gibi meşhur markaların defilelerine çıktı. Ama Lima’nın başlıca büyük çıkışı Dominik’li sevgilisi Alberto ile birlikte çalıştıkları ve Times Square’deki reklam tablosuna asılan Vassarette billboard reklamıyla gerçekleşti.

2000’de Guess?’in Costanoa Kampanyasında Claudia Schiffer, Laetitia Casta ve Eva Herzigova gibi fazla ünlü süper modellerle birlikte yer aldı ve ardından Maybelline, Bebe, Mossimo ve BCBG’nin reklam yıldızı oldu. Harper’s Bazaar, Elle gibi kayda değer dergilere kapak olmaya başlayan Lima, 1998’de Victoria’s Secret defilesinde yer alarak en ince ayrıntısına kadar tanınır ayla gelmeyi başardı. Heidi Klum ve Gisele Bündchen’le birlikte melek kanatları taktırarak sergiledikleri iç çamaşırı defilesinin arkasında, 2003’deki Victoria’s Secret defilesinin de başlangıç mankeni oldu.

2001’de Adriana Lima 8:47 dakkalık BMW kısa filminde Mickey Rourke, Clive Owen ve Forest Whitaker’la birlikte oynadı. Meşhur bir adamın (Rourke) karısını (Lima) kıskanarak onu peşine düşüp takip ettirmek için bir dedektif (Owen) tutmasıyla başlayan filmi Wong Kar-wai yönetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anton Yelchin

2005’de sınırlı sayıda üretilen Pirelli takviminde yer alan Lima, benzer yıl AskMen.com‘un ‘Top 99 Women‘ listesinde 1. sırada yer alırken, 2006’da 4. oldu. Yeniden 2006’da Forbes.com’un ‘En Çok Kazanan Ünlüler‘ (Highest Paid Celebrities) listesinde 97. sırada ve En Enerjik 100 İnsan (100 Most Powerful People) listesinde 99. sırada yer aldı.

Geçmişte çoğu ünlüyle birliktelikler yaşamış Lima, bir dönem Lenny Krawitz’le nişanlı kaldı ama bu ilişki, 2003’de sona erdi. GQ dergisinin nisan 2006 sayısında Katolik inançları nedeniyle hala bakire olduğunu ifade eden Lima şöyle konuşmuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifSeks evlendikten sonradan olmalı. Seçimim bu olduğu için de erkekler hürmet duymalı. Eğer saygı yoksa bunun anlamı beni istemedikleridir.

Adriana yaptığı iş hakkında ise şöyle düşünüyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifModellik şiddet bir meslek, egzersiz arkadaşlarınız sizin rakipleriniz ve bu da diğer kızlara olan gösterme açınızı epeyce etkiliyor. Moda iyi enerjiyle ilgili. Duygularla ilgili. İnsanlara vermem gereken de bunlar, iyi enerji ve iyi duygular.

Yakın arkadaşları tarafında ‘Leah’ diye çağrılan, lakabıysa ‘LimaBean’ olan, kitap okumayı fazla seven ve favori yazarı Gabriel Garcia Marquez olan Lima, oyunculuk ve fotoğrafçılıkta kendini geliştirmek istiyor.

Lima doğduğu yer Salvador, Bahia’daki ‘Caminhos da Luz’ (Ways of Light) öksüzler yurdunda yaşayan fakir çocukların bakımlarına ve binanın tamir masraflarına yardım ediyor. Portekizce, İspanyolca ve İngilizce konuşabilen Lima şuanda DNA Models Ajansıyla çalışıyor ve Meksika’da bir barı var.

2009 yılında İstanbul’a gelip Acun Ilıcalı‘nın hazırlayıp sunduğu Var Mısın Değil Musun adlı programa katıldı.

Adriana Lima, 14 Şubat 2009’da NBA’de oynayan Sırp basketbolcu Marko Jarić ile ABD’de Wyoming’de sadece aile ve yakın çevrelerinin katıldığı bir törenle evlendi. 15 Kasım 2009’da kızı Valentina Lima Jarić ve 12 Eylül 2012’de İkinci kızı Sienna Lima Jarić doğdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anna Hazare

Adriana Lima, eşi Marko Jarić‘den Mayıs 2014 tarihinde boşandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı