A

Ahmet Piriştina

Ahmet Piriştina Biyografisi

Ahmet Piriştina, 8 Nisan 1952 yılında İzmir buca ilçesinde doğdu, 15 Haziran 2004 günü geçirdiği yürek krizi sebebiyle hayata veda etti.
2. Dünya Savaşı ardından Kosova’dan Türkiye’ye göç eden Arnavut kökenli bir ailenin çoçuğuydu. İlköğretimini Buca’da tamamlayan Piriştina, ortaokulu İzmir Saint Joseph’te, lise öğrenimini İzmir Atatürk Lisesi ve Türkay Koleji’nde tamamladı. Piriştina 1976 yılında eşi Mine Piriştina ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu ve bir kızı var.

Fransızca bilen Piriştina, evli ve iki çocuk babasıydı.

1991yılında DSP‘den milletvekili adaylığı oldu. Oysa milletvekili seçilemedi. Politikaya attığı birincil adım, 1994 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği oldu. Piriştina bununla beraber bu görevini DSP grup sözcüsü olarak sürdürdü. 1995 yılında DSP’den İzmir milletvekili oldu. 1999 seçimlerinde DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Piriştina, sonra CHP’ye geçmiş ve 5 takvim tahsis süresinin dolmasının peşinde yapılan 28 Mart 2004 lokal seçimlerinde her yerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Ahmet Piriştina‘nın siyasi macerası 1999 yerel seçimlerinde DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle yeni bir döneme girdi. Bu dönemde, kendisinden daha önce tahsis yapan büyükşehir belediye başkanlarınca başlatılan ve İzmir’i daha çağdaş bir konuma taşıyan İzmir Büyük Kanal Projesi, İzmir Kordonboyu Projesi ve İzmir Metrosu gibi projeler, onun döneminde bitirildi ya da çalışmalar hızlandırıldı.

Piriştina büyükşehir belediyesinin Fen İşleri bölümünün altyapısını kullanarak İzmir’deki birçok birincil ve orta dereceli okulun elden geçirilmesini sağladı. Büyükşehir Belediyesine alt Eşrefpaşa Hastanesinin olanaklarıyla ilköğretim okullarında afiyet taraması yaptırdı. Sosyal güvencesi olmayan yoksul öğrencilerin ameliyat dahil tedavi masraflarını belediye bütçesinden ayrılan kaynakla gerçekleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, hayata geçirdiği projelerle İzmire ve hatta Türkiyeye bambaşka bir belediyecilik anlayışı getirmiş; bunun sonucunda kentte büyük bir değişim yaşanmaya başlamıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Yüksel Çakmur

İzmir birkaç yıl öncesine değin şehir merkezinde Kültürpark dışarıda geniş dinlenme alanı bulunmayan; birey başına düşen etkin yeşil alan miktarı olması gereken asgari 7 m² standartın fazla aşağı bir kentti. Piriştina döneminde bir körfez kenti olan İzmir’i boydan boya yeşiller kuşatacak kısa bir zamanda 1 milyon 482 bin m² yeni aktif yeşil alanı İzmirlilerle buluşturacak çalışmalara imza atılmıştır. Peyzaj çalışmaları viyadük ve refüjlerin yeşillendirilmesi tarihsel kültürel miras niteliğindeki binaların onarılması çalışmaları ile ülkemizde bir ilk olan İzmir İlan ve Reklam Yönetmeliği uygulamaya konularak kentin görünümüne hem fonksiyonel heyandan; İzmir’in rüyası Büyük Kanal Projesi ve derelerin ıslahı çalışmaları kentin altyapısına önemli bir katkı maddesi sağlamıştır. Otobüs tren ve metroyu bir sistem oluşturacak şekilde bütünleştiren İzmir’i 24 saat kesintisiz ve konforlu toplu ulaşımın sağlandığı bir şehir haline getiren Ulaşım’da Dönüşüm Projesi’yle kentin ulaşım problemleri önemli ölçüde çözülmüştür.

Ahmet Piriştina hemşehrilerle belediye arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla Hemşehri İletişim Merkezi ve Mahalle Merkezlerini kurarak hizmet üretiminde toplumsal katılımı ve adaleti sağlamaya özen belirten bir yaklaşımı benimsemiştir. Çevre temizliği itfaiye kabristan hizmetleri ile engelli yurttaşların kent yaşamına katılımını sağlayacak uygulamalar olması gereken normlara uygun ülkü getirilmiştir. Toplumsal hizmetler zarfında yüzlerce okulun onarımı ile şehir kültürü ve tarihi kentlilik bilinci gibi kavramlar çerçevesinde ortak bir İzmirlilik duygusu yaratacak İzmir Kent Kitaplığı ve şehir halkı kültürü sergileri İzmir’in 5000. yıl kutlamaları İzmir liseli büyük kasaba tarihi konferansları İzmir Kent Arşivi ve Müzesi açık hava film gösterimleri düzenlenen sempozyum ve kolokyumlar kenti kültürel yönden geliştiren hizmetlerdendir. İlçe belediyelere devrettiği spor salonlarıyla amatör klüplerin spor yapma olanaklarının genişletilmesi koşu ve bisiklet yollarının düzenlenmesi gibi çalışmalara imza atan Ahmet Piriştina’nın İzmir’i fuarlar ve kongreler şehri haline getirmek en büyük gerçek dışı ve hedefiydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aliye Uzunatağan

28 Mart 2004 seçiminde CHP’den Bornova Belediye Başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu Ahmet Piriştina’nın 15 Haziran 2004 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölümü üzerine CHP İzmir teşkilatı kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı