A

Ahmet Üzümcü

Ahmet Üzümcü Biyografisi

Ahmet Üzümcü, 2008 yılında (OPCW) “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” Genel Direktörlüğü görevine de seçilmiş olup halen bu görevdedir.
Ahmet Üzümcü, 30 Ağustos 1951 tarihinde Yalova ilinin Armutlu ilçesinde doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dış İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Daha önce Suriye’de Halep Başkonsolosluğunda çalıştı, 22 Eylül 1986 – 01 Ekim 1989 tarihleri arasında NATO‘da danışman ve vekil olarak ödev yaptı. 28 Temmuz 1999 – 30 Haziran 2002 tarihleri aralarında Tel Aviv Büyükelçiliği görevinde bulundu. 2002-2004 yılları arasında NATO nezdinde Türkiye kalıcı temsilciliği, 2004-2006 yılları aralarında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2006-2010 yıllarında da Birleşmiş Milletler Cenevre imi temsilciliği görevini yapmıştır.

Ahmet Üzümcü, 2008 yılında (OPCW) “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” Genel Direktörlüğü görevine de seçilmiş olup halen bu görevdedir.

Ahmet Üzümcü’ye, 2010 yılında “Geneva School of Diplomacy and International Relations” adlı Cenevre Diplomasi Okulundan, Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma hakkında yaptığı incelemeler sebebiyle Fahri Doktor ünvanı verildi.

2013 yılında, Ahmet Üzümcü başkanlığındaki (OPCW) “Kimyasal silahların yasaklanması örgütü” “Nobel Uzlaşma Ödülü”ne bedel görüldü. Nobel ödülünü Orhan Pamuk‘tan daha sonra alan 2. Türk olarak tarihe geçti.

BM’ye Birleşik Milletlere ast Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün başında olan Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü, 2013 yılında Suriye’yi kimyasal silahtan arındıracak. Türk diplomat Ahmet Üzümcü’nün Genel Sekreterliği’ni yaptığı örgüt, 2013 yılının son aylarında Suriye’ye bilirkişi ekipler göndererek çalışmaya başlayacak. Kimyager, biyolog, fizikçi ve tıp uzmanlardan oluşacak. Heyete, kimyasal, biyoloji ile ilgili ve nükleer tabanca uzmanı askeri personel de eşlik edecek. Görevin tamamlanmasının ardından da Genel Sekreter Ahmet Üzümcü göre BM Genel Kurulu’na sunulmak üzere rapor hazırlanacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali MacGraw

Ahmet Üzümcü, daha önce de Libya’da kitle imha silahlarının tahrip edilmesi sürecinde de ön planda görev almıştı.

Ahmet Üzümcü, Işıl Üzümcü ile evlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı