A

Ahmet Zeki Üçok

Ahmet Akıllı Üçok Biyografisi

Asker, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın eski başsavcısı,emekli askeri egemen.

Ahmet Zeki Üçok, 9 Nisan 1961 tarihinde Mustafakemalpaşa, Bursa’da doğmuştur. 1974 yılında Işıklar Askeri Lisesine girdi. 1981 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu. sonradan hukuk fakültesini bitirdi ve askeri baskın oldu. Yüksek lisans ve doktora yaptı. Elektronik mühendisliği dalında yüksek lisans yaptı.

Hava Kuvvetlerinin tek yüksek lisan subayıdır.

Ahmet Akıllı Üçok, 2009 yılında Fethullah Gülen cemaati hakkında yürüttüğü soruşturmanın gerisinde Balyoz Davası sanığı oldu. 4 sene 9 ay cezaevinde yattı.

Mart 2003 yılında hazırlandığı bahis edilen Balyoz Darbe planı dahilinde açılan davada tutsak olarak, ikinci iddianamede (Oraj Harekat Planı) 4 numaralı davalı olarak yargılanmış ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiştir. Oysa darbeye yetersiz girişim sebebiyle verilen suç oluşturan ağırlaştırılmış müebbetten 16 yıla düşürüldü.

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasına ilişkin kararından daha sonra davanın tüm sanıkları tahliye olmuştu. Ama eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Başat Albay Ahmet Akıllı Üçok, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı’nda görevli üç astsubayın ifadelerini, hipnoz ve işkenceyle edinmek suçundan aldığı cinayet sebebiyle terhis olmamıştıhkemesi, Üçok’un cezaevinde kaldığı 4 sene 9 ay 25 gün süreyi göz önünde bulundurarak 30 Haziran 2014 tarihinde tahliyesine karar verdi.

Toplam 4 sene 9 ay 25 gün cezaevinde kalan Ahmet Akıllı Üçok, davalardan nedeniyle iki kere TSK’dan ihraç edildi, rütbeleri söküldü, ‘er’ statüsüne indirildi. 2013 yılında emekli edilen Ahmet Akıllı Üçok’un aldığı cezaların tümü, Tüzük Mahkemesi’nce ‘hak ihlali olduğu’ gerekçesiyle veya Yargıtay kadar bozulmasına karşın hemen şimdi beraat etmediği için kayıtlarda sabıkalı olarak kaldı. Sabıkalarından dolayı ise Ahmet Akıllı Üçok, sivil hayatında avukatlık yapabilme hakkını da kazanamadı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Çatalbaş

Fiziki zorluk içerisine giren Ahmet Zeki Üçok, askerlik görevleri esnasında tanıştığı Moritanyalı arkadaşının ziyaretine gittiğinde, hayatında hiç bilmediği bir alana yöneldi. Ahmet Akıllı Üçok, kurduğu Sun Savunma Teknoloji ve Danışmanlık Şirketi aracılığıyla, dünyanın en manâlı balık ihracatçılarından biri durumundaki Moritanya‘dan, balık getirmeye başladı.

Zorunlu girişimlerini tamamlayan Ahmet Akıllı Üçok, geçen ocak ayından itibaren de, çoğu balık çeşidini Türkiye’ye getiren ad oldu.

Ahmet Akıllı Üçok, cezaevinden terhis olduktan sonradan kurucuları arasında CHP Milletvekili olan Dursun Çiçek‘in de bulunduğu Kumpas Mağdurları Derneği‘ni kurup başkanlığını yaptı.

Ahmet Akıllı Üçok, evlidir ve bir kızı vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı