A

Alanis Morissette

Alanis Morissette Biyografisi

Kanadalı şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve sinema oyuncusu. Ülkesinin en başarılı isimlerinden biri olmuş ve albümleri bütün dünyada 40 milyondan artı satmak başarısı gerçekleştirmiştir. Dünyada albümü en çok satmış bayan sanatçıdır. Yazdığı şarkı sözleriyle müzik dünyasının filozoflarından biri olarak görülen ressam, toplumsal konulardaki sağduyu duruşuyla dikkat çekmiştir. Sayısız çalgı çalan, konserlerindeki başarılı performanslarıyla göz dolduran Morissette’nin diskografisi, “You Oughta Know”, “Ironic”, “Thank You” ve “Uninvited” gibi sayısız hit şarkıyla doludur.
1 Haziran 1974’te Kanada’da dünyaya geldi. Piyano dersleriyle müziğe başlayan şarkıcının ekranlarda göründüğü birincil deneyimi, çocukluk yıllarında, Nickelodeon‘un “You Can’t Do That On Television” isimli programında oldu. Morissette, showdan kazandığı parayla, 10 yaşında, Kanada’da büyük alaka görebilen “Fade Stay With Me ve Find The Right Man şarkılarından oluşan ilk single’ını kaydetti.

1991’te ise birincil albümü “Alanis”i çıkardı. Kanada’da büyük ilgi görebilen albüm, sanatçıya üstelik ödül kazandırdı. Ancak albümün başarısı Kanada dışına çıkmayınca, Alanis bu kez yeni albümü “Now Is The Time” için kolları sıvadı. 1992’de çıkarttığı bu albümden de beklediği sonucu alamadığı için, Los Angeles’a taşındı. Madonna’nın da albümlerini hazırlamış meşhur prodüktör Glen Ballard’la tanışması, Alanis Morissette için dönüm noktası oldu. 1994’te tanışan ikili, Alanis’in yeni albümü Jagged Little Pill’i 1995 yılında çıkardılar.

Jagged Little Pill, müzik sektöründe bomba etkisi yarattı. Daha önce pop türünden çıkardığı albümlerden epeyce farklıydı. Sert, protest ve bariz bir stili vardı ve rock soundlarındaydı. Albüm bütün dünyada 33 milyondan pozitif satarak olağanüstü bir başarı elde etti ve en fazla satan çıkış albümü oldu. Bu başarı Alanis’in 3 dalda aldığı, Amerika’nın en prestijli müzik ödülü Grammy’i kazanmasıyla katlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Augusto Pinochet

Yeni dünya, şarkılarında kendisini açıklama etmeyi seven, yaşadıklarını anlatan ve şarkı sözleriyle düşündürtmeyi seven bu coşmuş kıza kollarını açmıştı artık. Öfkeliydi çünkü albümden çıkardığı ilk 45’lik “You Oughta Know”, onu aldatan eski erkek arkadaşına yazılmıştı ve sözleri oldukça keskin ifadelerle doluydu. Jagged Little Pill albümünde bulunan “Hand In My Pocket”, “You Learn”,” Ironic”, “Head Over Feet” ve “Forgiven”, 1995 yılında, radyoların playlistlerinde en çok çalınan öteki şarkılar oldu.

Albüm satışlarının ulaştığı nokta, onu bütün zamanların en fazla satış yapmış kadın vokali yapsa da, Alanis, medyanın ilgisinden çabuk sıkıldı. Bu sebeple Hindistan’a gitti ve orda bulunduğu süre içinde ruhunu dinlendirdiğini söyleyerek, yeni albümü “Supposed Former Infatuation Junkie” için enerji topladı. 1998’de yayınladığı yeni albümün başarısı ilki değin ihtişamlı olmasa da, artist City Of Angels filminin soundtrack albümünde de kullanılmış olan Uninvited isimli çalışmasıyla Grammyödülü aldı. Hindistan’a olan sevgisini yansıttığı Thank You ise, Alanis’in en çok sevilen 45’liklerinden biri oldu. Albümü için dünya turuna çıkan Alanis’in konser verdiği ülkelerden biri de Türkiye oldu. Artist 22 Temmuz 2000 yılında Türk hayranlarıyla Park Orman’da buluştu.

1999’da Alanis Unplugged albümünü kaydettikten sonradan, Dogma filmi için aldığı teklifi değerlendirdi ve filmde Tanrı rolünde oynadı. Bu film için “Stil” isminde bir şarkı da yazar şarkıcı, bununla birlikte HBO’nun popüler dizisi “Sex And The City”nin bir bölümünde oynadı ve Carrie karakterini canlandıran Sarah Jessica Parker’la süreklilik gereği öpüşmesi, epeyce konuşuldu.

Alanis Unplugged”’i 2002’de kaydettiği Under Rug Swept albümü peşine düşüp takip etti. Bu albümüyle en iyi prodüktör dalında Juno ödülü alan sanatkâr için albümden çıkan birincil hit Hands Clean bile beklediği sonucu vermedi ve albümün satışları 5 milyon sınırında kaldı. Konser performanslarından oluşan Feast On Scraps DVD’si, onun daha önceki albümlerinde yer almayan, “Purgatorying” şarkısını da içeriyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alexandra Daddario

Alanis Morissette’ın, Kanadalı aktör Ryan Reynolds’la tanışması yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Zira Morrisette Reynolds’la evlendi ve 2004 yılında çıkardığı So-Called Chaos albümünü meşhur aktöre adadı. So-Called Chaos, öteki albümlerinden stil ve müzikal inşa olarak büyük farklar gösteriyordu. Daha olgun ve sakin bir ruh halinin yansımalarının görüldüğü albüm, tipik Alanis çizgisine kadar oldukça yumuşak bulundu.

2005 senesinde Narnia Günlükleri filmine yaptığı “Wunderkind” şarkısıyla Altın Küre‘ye aday olan sanatkâr Jagged Little Pill ‘in 10. yılı anısına akustik versiyonunu çıkardı.2005’in sonlarına doğru “The Collection” adlı “Best of” albümünü çıkardı ve ünlü Seal şarkısı “Crazy“ye yaptığı cover büyük ilgi fark etti.

Bir dönem, “Vajina Monologları” isimli tiyatro oyununda da rol alan sanatçı, popüler dizi Nip Tuck’ın 3 bölümünde oynamıştır.

2008 yılında 7. stüdyo albümü Flavors of Entanglement‘ı çıkartan sanatçı, 2008 sonunda Not as We adlı single çalışmasını piyasaya sürmüş, en son 2009 yılında Weeds adlı T.V. dizisinde Dr. Audra Kitson karakterini canlandırmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı