A

Aldrin Edwin Eugene

Aldrin Edwin Eugene Biyografisi

Edwin Eugene Aldrin Jr., Amerikalı astronot ve pilot. Apollo 11 mürettebatında yer aldı ve Neil Armstrong‘un arkasında Ay‘a bacak basan ikinci kişi oldu.

1930 yılında New Jersey‘de doğan Aldrin, lise eğitimini Montclair‘de tamamladıktan daha sonra askeri okula girdi. 1951 yılında, okulundan üçüncülükle mezun olmasının gerisinde, teğmen rütbesi ile Kore Savaşı‘nda jet pilotu olarak görevlendirildi. Savaşın peşinde ABD‘de ve Almanya‘da hava saldırısı eğitmeni olarak tayin yaptı. Sonraki yıllarda Massachusetts Institute of Technology‘de doktorasını tamamladı ve bu okuldan ayrılarak her yerde hava kuvvetlerine döndü.

Ekim 1963‘te NASA‘nın astronot kadrosuna seçildi ve 11 Kasım 1996‘da Gemini 12 projesi dahilinde uzaya çıktı. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 görevi kapsamında Ay’a bacak basan Aldrin, Ay’a birincil but basanın kendisi elde etmek istediğini belirtmiş olmasına rağmen, bu tarihi lahza için seçilmeyi başaramadı ve şanslı birey Neil Armstrong oldu. Görevin sorunsuz tamamlanmasının ardındaki takım dünyaya döndü.

Aldrin, Mart 1972‘de, 21 yıl her tarafında ödev yaptığı NASA’dan ayrıldı ve yeniden hava kuvvetlerinin idare kadrosuna döndü. Oysa kariyeri bireysel problemlerden dolayı devam edemedi. Otobiyografisi olan Return to Earth‘te, NASA’daki kariyerini peşine düşüp takip eden yıllarda klinik depresyon ve alkolizm ile mücadele ettiği belirtilmiştir.

Edwin Aldrin, NASA ve ordudaki görevlerinden ayrılmasının ardından özel sektörde danışman olarak çalıştı. NASA kadar Ay’daki bir kratere ve 6470 numaralı göktaşına onun adı verildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amancio Ortega Gaona
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı