A

Alexander Wang

Alexander Wang Biyografisi

Alexander Wang, 26 Aralık 1983 tarihinde San Francisco, Kaliforniya, ABD’de Tayvanlı üç çocuklu bir ailenin oğlu doğmuştur. İlk ve orta eğitimini Harker Okulu’nda tamamladı. Liseyi Drew Okulu’nda bitirdi. 2005 yılında New York’da Parsons The New School For Design okulundan mezun olmuştur.
Alexander Wang, Çin kökenli Amerikalı moda tasarımcısıdır. İlk koleksiyonunu kardeşinin düğününde 15 yaşında iken tanıttı. 2002 yılında New York’un en prestijli tasarım okulu Parsons School of Design’da okumakta iken eğitimini dondurarak Marc Jacobs, Derek Lam, Teen Vogue ve Amerikan Vogue’u gibi sektör devleriyle çalışmaya başladı.

Alexander Wang’in 2004 yılında çıkardığı ilk unisex koleksiyonunda ailesinin emeği büyük. Abisinin finans danışmanlığını üstlendiği, ablasının hukuk alanında yardım verdiği ve aile bağlantılarıyla Çin’de gerçekleştirilen imal süreci sayesinde, bütün iki yıl daha sonra 2006 yılında New York Moda Haftası zarfında Güz-Kış 2007 bayan koleksiyonunu tanıtan Alexander Wang’in Anna Wintour’un buluş radarına girmesiyle, 20 bin dolarlık Vogue-CFDA Fashion Fund ödülünü kazanması, tasarımcının kariyerinin dönüm noktası olmuştur.

2008’de birincil devlete ait bayan giyim koleksiyonunu tüm dünyaya sundu. Daha sonrasında kadın giyimiyle yetinmeyen Wang, erkekleri giydirmede de başarılı oldu.

Alexander Wang genç yaşına karşın kendi markasını tüm dünyada bilenen bir marka haline getirdi.

2009 yılında, İsviçre Tekstil Ödülü’nün sahibi oldu.

Alexander Wang’ın birincil mağazası, 17 Şubat 2011 tarihinde , New York’da SoHo, Aşağıda Manhattan’da açıldı.

2011 yılında “T by Alexander Wang” markasıyla çıkardığı erkek koleksiyonuyla da GQ kadar en iyi erkek tasarımcı seçildi.

2012 yılının 30 Kasımda modacı Nicolas Ghesquière’nin ayrılmasından daha sonra Parisli moda evi Balenciaga’nın yeni kreatif direktörü oldu. 31 Temmuz 2015‘te Balenciaga’dan ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Menderes

2014 yılında İsveç merkezli moda perakendecisi H & M için bir koleksiyon hazırladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı