A

Alexandre Dumas (oğul)

Alexandre Dumas (oğul) Biyografisi

Alexandre Dumas (oğul), 27 Temmuz 1824 tarihinde yazan Alexandre Dumas (Baba)’ın, bir bayan terzisi olan annesi Marie-Catherine Labay’dan izdivaç dışı oğlu olarak doğdu. Kendisi ile aynı adı içeren babası da meşhur bir yazan olduğundan, isminin başına oğul sözcüğü getirilerek anılır. Alexandre Dumas’ı, babası 1831 yılında devlete ait oğlu olarak tanıdı ve iyi bir eğitim görmesini sağladı.
Institution Goubaux ve College Bourbon’da eğitimn düşkünlüğü yüzünden, okulu terk etti ve yazmaya başladı. Sadece yazdığı ve çalışmadığı için, fiziksel sıkıntılar yaşamaya başladı. İlk romanı; Kamelyalı Kadın ile ünlendi.

1844 yılında eşinden ayrılan babasıyla yaşamak için Saint-Germain-en-Laye’ye taşındı. Burada zengin erkeklerle beraberlikler yaşamış Marie Duplessis ile tanıştı. Bu bayan, Alexandre Dumas (oğul)’ın başyapıtı olacak “Kamelyalı Bayan” (“La dame aux camélias”) isimli romana ilham kaynağı oldu. 1852’de bu romanı sahneye konduğunda belli başlı alaka sahasının tiyatro olduğunu anladı. 1847’de bir şiir kitabı çıkardı.

Alexandre Dumas (oğul), kazandığı para ile borçlarının bir kısmını kapattı ve annesine maddi yardımda bulundu.

Alexandre Dumas (oğul), imlâ hayatına şiir ve romanla başlasa da daha çok piyes yazmaya alaka duymuştur. Târihî oyunlar ve romanlar yazan babasından farklı bir yol tutarak oyunlarında yaşadığı dönemi ele aldı. Sahneye büyük başarıyla aktardığı oyunlarıyla daha meşhur oldu. Fa yazarlığından da vazgeçmedi.

Dumas günümüze önemini koruyarak kalan tek eseri Kamelyalı Kadın’da Paris’in nazik fahişelerinden birinin devasız aşk macerası çerçevesinde, zinde kişilikler yaratıyor, kişilerine romantik tiyatro geleneğinin hoşgörüsü içinde yaklaşıyordu. Ancak daha sonraki oyunlarında tiyatroyu ahlaki ilkeleri korumak ve topluma yatırım yapmak amacıyla kullanan bir tavır izledi. Izdivaç, evlilik dışı ilişkiler tekrar ana temaları arasında olmakla birlikte, bu defa aile yapısını bozan etkenleri güçlü olarak eleştiriyor, ailedeki çözülmeyi engelleyerek toplumsal birliği korumaya çabalıyordu. Bu oyunlar, güçlü kurguları ve canlı diyaloglarıyla döneminde tutulmuş olmakla birlikte, eğitim bilimciler ve eğitimciler onun ahlâkçı oyunlarından övgüyle bahsederken bazıları göre da “ders verir” tavırlarından ötürü eleştirilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arvo Part

Evlilik dışı bir çocuk olması onun kişiliği, düşünceleri ve eserleri üzerinde derin bir iz bıraktı. Yasaklanmış aşkların ve kaçak evliliklerin babasının yıkımına yol açtığını görerek oyunlarında ailenin ve evliliğin kutsallığını işledi.

Evli bir kadın olan Nadeja Naryschkine ile dar bir ilişki yaşaması ve bu beraberlikten 1860 yılında, bir kız çocuğu olması sonucu 1864 yılında, çocuğunun annesi ile evlendi. Karısının ölümünden daha sonra, sekiz takvim metresi Henriette Régnier ile evlendi.

1874 yılında, Academie française’e kabul edilen Alexandre Dumas (oğul), 1894 yılında da ” Legion d’Honneur” ile ödüllendirildi. Çoğu eseri Halid Ziya Uşaklıgil, Mahmud Şevket Paşa ve Ahmet Mithat Efendi gibi yazarlar göre Türkçeye çevrildi.

Alexandre Dumas (oğul), 27 Kasım 1895 tarihinde Fransa’nın Marly-leRoi şehirinde 71 yaşında öldü. Paris’teki Cimetiere de Montmartre’e mezarlığına gömüldü.

Meşhur Sözleri :
Aile bağları böylece ağırdır ama taşımak için iki birey gerekir; hatta üç.
Aşkta yazı yazmak tehlikeli olduğu kadar gereksizdir de.
Kadınlar sevmedikleri adama hiç acımazlar.
Kararlar yılan balığına benzer kolayca yakalanırlar; fakat tutulması zordur.
Para iyi bir hizmetçi, fena bir öğretmendir.
Yaşlanınca basit heyecanlanılmaz.

Eserlerinden Bazıları :
Kamelyalı Bayan (1848)
Gayrimeşrû Çocuk (1858)
Para Meselesi (1857)
Tanıdık Olmayan Kadın (1876)
Kibar Yosmalar
Maznunun Hatıraları
Karımı Niçin Ödürdüm (Clemencau Davası)
Yarım Dünya
Savurgan Bir Baba
Füruzan

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı