A

Ali Babacan

Ali Babacan Biyografisi

Ali Babacan, 1967 doğumlu iş adamı ve devlet bakanı. 19 Kasım 2002 tarihli, 58‘inci T.C. Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanan Babacan, 59. T.C. Hükümeti’nde de bu görevini sürdürmüştür. Ali Babacan, 3 Haziran 2005 tarihinde Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak görevlendirilen Babacan, mevcut 60. Hükümet’te Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı olarak görevine devam etmektedir.
Ali Babacan, 4 Nisan 1967 tarihinde Ankara‘da Hilmi Babacan ve Guneri Babacan çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. TED Ankara Koleji‘nden 1985 yılında birincilikle mezun olan Babacan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girdi. 1989 yılında, 1700 öğrenci içerisinden 4.00 üzerinden 4.00 ortalama ile üniversite birincisi olarak ODTÜ’den mezun oldu.

1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşmiş Devletleri’ne dışarı giden Babacan, 1990-1992 yılları arasında İllinois’deki ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management‘da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı.

Ali Babacan, yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Milletlerarası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı ve 1992-1994 yılları arasında Chicago, İllinois’düzey yöneticilerine danışmanlık yapan QRM, Inc. adlı özel bir şirkette, danışman olarak çalıştı.

1994 yılında Ankara’ya döndükten daha sonra tekstil sektöründe hizmet veren kendi aile şirketinin başına geçti. 1994 ile 1995 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek‘e danışmanlık yapan Babacan, 2001 yılında AKP Kurucu Üyesi oldu. Aynı Zamanda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanı Beşir Atalay, Yargı Bakanı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ile birlikte Devlet Bakanı olarak MKYK’da (Merkez Karar Yönetim Kurulu) yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali İpin

2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak atama yapmaktaydı. Başat Bağış‘ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde yalnızca Dışişleri Bakanı olarak bir zaman görevine devam etti; 1 Mayıs 2009’da gerçekleşen kabine değişikliğinden daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nı Ahmet Davutoğlu‘na devretmiştir

19 Kasım 2002‘de 58’inci T.C. Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı görevine atanarak kabineye giren en genç aza oldu (Ali Babacan, 35 yaşındaydı.)ve 59. T.C. Hükümeti’nde de bu görevini sürdürmeye devam etti. 3 Haziran 2005 tarihinde, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlaması kararının alındığı 17 Aralık Zirvesi‘nden itibaren 6 ay baştan başa ilgiyle beklenen açıklamayı yapan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak Ali Babacan’ı görevlendirdi. Erdoğan, Babacan’ın aynı zamanda Bakanlık görevine de devam edeceğini belirtti ve Babacan’ın Başmüzakereci olarak görevlendirilmesiyle ilgili olarak şu şekilde konuştu:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Olaydan Kendisinin haberi değil. Oturup konuşacağız. Yükü azıcık daha ağırlaşıyor. Gençliğiyle ve dinamikliğiyle başarılı olacağına inanıyoruz. Bu süreci Ali Bey´le birlikte yürüteceğiz. Allah yardımcımız olsun. Ali Bey, inşallah bu işi başarıyla yürütecek.

Erdoğan’ın açıklaması, Babacan cephesinde de şaşkınlıkla karşılandı. Babacan, 15 – 16 Nisan’da “Başmüzakereci siz olmuyor musunuz?” sorusuna, “Eğilim şu an için benden yanlamasına yok” yanıtını verirken, bir ay sonra ibre kendisine döndü ve Abdullah Gül de, “Kız ister gibi babasından istedim” diyerek siyasete soktuğu Babacan için, ardına kadar ısrarcı oldu. Başmüzakerecinin seçilmesi süreci özet olarak şu şekilde gerçekleşti:

AB’nin müzakereler için 3 Ekim 2005 tarihi verdiği 17 Aralık’tan önce “Başmüzakereci ben olmalıyım” görüşünde olan Gül’ün eğilimine karşın, Erdoğan konuyu sürüncemede bıraktı. Başmüzakereci belirsizliğinin yarattığı tartışmalar artınca Gül, Babacan’ı gündeme getirdi fakat Babacan’ın ekonomiyi iyi yönettiğini düşünen Erdoğan, “iki görevi yapamayacağı” gerekçesiyle kendisini bakanlıktan elde etmek istemedi. Sürecin uzaması nedeniyle büyüyen sıkıntıyla Erdoğan, yetkili kurullarını “Başmüzakereci benim” diyerek yatıştırmaya çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aliye Berger

Uluslararası yatırımcıların, fon yöneticilerinin ve TÜSİAD gibi işadamı örgütlerinin, Babacan’la Gül’ü dikkat çekici eden tasvirlerde bulunmayı sürdürmesi üstüne de düğümün çözülmesinde Gül ve Erdoğan’ın önceki gün yaptıkları görüşme etkin oldu ve Babacan’da ısrar eden Gül, “İki işi de bir arada götürebilir” telkininde bulundu.

IMF ile birlikte yürütülen katı ekonomik reformlara imza atan Babacan, o dönemde yaptığı açıklamalarda, 2005 yılında yüzde 8, 2006 yılında yüzde 5, 2007 yılında da yüzde 4 enflasyon hedefi öngördüklerini bildirdi ve yaptıkları üç takvim hesaplı programın, Maastricht Kriterlerine tarafından belirlendiğini vurguladı.

Babacan, 2003’ten itibaren birçok defa Davos,İsviçre’de gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu(World Economic Forum) ve Bilderberg Konferansı (Bilderberg Conference) gibi önemli idareli toplantılara Türkiye adına katıldı. Ali Babacan 14 Mayıs 2009 Atina’da Bilderberg Görüşmesine katılmıştır.

Ali Babacan, 1995 yılında Ülkü Zeynep Babacan ile evlendi. Fatma Dilara Babacan, Mustafa Kerem Babacan, Hilmi Dikte Babacan adlarında üç çocuk babasıdır.

2007 seçimlerinde AK partiden baştan milletvekili seçildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı. Türkiye Büyük Irk Meclisi 22., 23. ve 24. Dönem AK Parti Ankara Milletvekilidir.

Babacan, 60. Hükümet‘in Ekonomiden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı‘dır. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

29 Ağustos 2014 tarihinde kurulan Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine devam etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı