A

Ali Demir

Ali Demir Biyografisi

ÖSYM (Ölçme Seçme ve Atama Merkezi) Başkanı

YÖK kadar ÖSYM Başkanlığı’na atanan İTÜ öğretim üyesi Prof. Ali Demir, özenli, dakik, gece-gündüz çalışan, savunduğu fikirden kolay vazgeçmeyen biri olarak tanınıyor.

Ali Demir, 1 Kasım 1959 tarihinde Konya‘da tüccar bir baba ile ev kadını bir annenin oğlu olarak doğmuştur. Konya şehir halkı merkezinde büyümüştür.

1977 yılında başladığı İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. 1982-1984 yılları arasında benzer bölümde Tasarım Mühendisliği’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 1984 yılının nisan-eylül aylarında Cambridge’de ingilizcesini ilerletti. 1984-1987 yılları arasında İngiltere’deki Loughborough Teknoloji Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Eylül 1988’de profesör oldu.

27 nisan 1995 tarihinde İTÜ tarafından dokuma mühendisliği dalında profesörlük verildi.

İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevine getirildi. İTÜ’de Tekstil Mühendisliği Anabilim Dalı öğretim üyeliği yaptı.

Dokuma üretim yöntemleri üstüne yazdığı ivedi ve kitapları da vardır.

Üniversitelerde uygulanan türban yasağının kaldırılmasına yardım nedeniyle 2008’de başlatılan imza kampanyasının katılımcılarından biridir.

29 Mart 2011 tarihinde YÖK tarafından ÖSYM (Ölçme Seçme ve Sipariş Verme Merkezi) Başkanlığı’na atandı.

Atama süresi 29 Mart 2015 tarihinde dolan ÖSYM Başkanı Ali Demir‘in yerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Ömer Demir getirildi.

Ali Demir, evli ve iki kız çocuk babasıdır.

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/ali-demirel-merve-optik/

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdurrahman Dilipak
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı