A

Ali Elverdi

Ali Elverdi Biyografisi

12 Eylül döneminde Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda tayin yapmış olan ve Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararını veren Türk asker ve siyasetçi.
Ali Elverdi, 1924 yılında, Mustafakemalpaşa, Bursa’da dünyaya geldi. Lise öğrenimini tamamlamasının ardındaki Harb Akademisi’ne kayıt oldu.

21 Mayıs 1963 tarihinde, Albay Talat Aydemir göre düzenlenen köklü değişiklik girişiminde radyo evini basıp isyancıları etkisiz ışık halkası getirdi. O dönemde, 28. Tümen Kurmay Başkanı olan Elverdi, isyan girişiminin başarısız olması ardından, radyodan isyanın Türk Silahlı Kuvvetleri kadar bastırıldığını halka bildirdi. Bu girişimin sonucunda Albay Talat Aydemir, Binbaşı Fethi Gürcan ile beraber idam ettirildi.

Askeri Okul’nden mezun olmasının ardından Tuğgeneral rütbesine yükselen Elverdi, 12 Eylül 1963 darbesinin arkasından Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı’nda görevlendirildi. Ankara 1 Numaralı Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı olarak tayin yapan Elverdi, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam kararlarını veren mahkemenin başkanıydı. Elverdi, büyük tepki gören bu idamı, 1977 yılında yazdığı Bu Vatana Kastedenler adlı kitapta savundu.

1974 yılında Tuğgeneral rütbesi ile ordudan emekli olan Elverdi, 1975 yılında, Adalet Partisi’nden namzet olduğu seçimlerde, Bursa Milletvekili seçilerek T.B.M.M.’ne girdi.

MS ve Alzheimer hastalıklarından dolayı uzun süredir inzivada olan Elverdi, 17 Nisan 2010 tarihinde, yemek yemek borusuna kaçan bir karoser sebebiyle boğularak öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akın Saatçi
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı