A

Ali Metin Kazancı

Ali Metin Kazancı Biyografisi

Kazancı Holding’in kurucusu, Ali Metin Kazancı, ticaret hayatına 1950’li yılların sonunda başlamıştır.

Ali Metin Kazancı, 1935 yılında Rize’de doğmuştur.

Kazancı Holding’in temelleri 1950’li yıllarda Ali Metin Kazancı kadar atıldı. Ali Metin Kazancı, 1952 yılında iş hayatına parafin ve yağ ithalatı ve satışıyla girdi. 1990’larda holdingleşen Kazancı Ailesinin ana etkinlik alanları aralarında jeneratör üretimi, doğalgaz dağılma faaliyetleri ve enerji santralleri montaj ve işletimi bulunuyor.

Holding 2000’li yıllarda tarım ve turizm alanlarında dı.

Ali Metin Kazancı, 1968 yılında AKSA Grubu şirketlerini meydana getiren girişimlerin temeli olan Watt elektrikli motor fabrikasını kurmuştur. İlerleyen yıllarda jeneratör pazarında lider konuma yükseldi. 1983 yılında Kazancı Teknik Cihazlar – Değiştirme Parça A.Ş. kuruldu, 1984 yılında Jeneratör üretimi ve satışı faaliyetleri için; Aksa Cihaz San. A.Ş. kuruldu.

1986 yılında satmak sonrası hizmet kalitesini artırmak için Aksa Servis ve Yedek Parça A.Ş. şirketi kurularak keşif, kurulum ve servis hizmetleri bu şirkete devredildi. 1990 yılında Bayrampaşa’da yer alan üretim ve kurulum tesisi yerini Güneşli’deki 20.000 m² büyüklüğündeki dönemin en büyük jeneratör fabrikasına bıraktı.

1994 yılında imal ve satmak faaliyetleri birbirinden ayrıldı. Bu kapsamda Aksa Jeneratör kuruldu. Aksa Satış ve Pazarlama A.Ş. Kuruldu. Kazancı Holding adı kayıt edildi. Aileye ait şirketler 1994’te Kazancı Holding çatısı altında toplandı. Üretiminin yüzde 50’sinden fazlasını 100 ülk2 ülkede ofisleri var.

1995 yılında Milli Savunma Bakanlığı, AQAP-4 belgesini jeneratör sektöründe ilk kez Aksa’ya verdi. 1997 yılında Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kuruldu. 1998 yılında Türkiye’deki birincil Biogaz santrali, Aksa Enerji kadar Bursa’da işletmeye alındı. 1999 yılında Hakkari 1 Enerji Santrali Ekim ayında üretime başladı. 2001 yılında Hakkari 2, Mardin, Şırnak İdil ve Siirt Enerji Santrallerinde imal başladı. Aksa Enerji’nin yönetim kurulu başkanlığını oğlu Cemil Kazancı yürütüyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdülhak Hamit Tarhan

2003 yılında Samsun ve Kıbrıs Enerji Santrallerinde imal başladı. Aksa, Doğalgaz Dağılma sektörüne girdi.

2004 yılında Aksa Cezayir kuruldu. Ve Turizm sektörüne de girerek, eski adı Sultansaray olan Mirada del Mar Otel satın alındı. Hem Tarım sektörüne de girerek Türkiye’nin en büyük 5 çiftlikten ikisi grubu bünyesine kattı. 24.000 dönümlük Tekirdağ İnanlı ve Samsun Gelemen Tarım İşletmeleri Tigem’den 30 yıllığına kiralandı.

2006 yılında Bilgisayarlı Eğitime Takviye Kampanyasına katkı maddesi olarak, Hakkari’deki okulların tüm derslikleri (630 adet) bilgisayar ile donatıldı. Aksa Turizm; Kayseri Erciyes’te üç tane otel satın aldı.

Aksa’yı halka talep eden Kazancı Grubu’nun Idare Heyeti Başkanvekili olan oğlu Mehmet Kazancı, halka arz esnasında yaşanan bir ağız dalaşı nedeniyle babası Ali Metin Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı ile bambaşka düşüp, grupla yollarını ayırdı. Büyük oğul Mehmet Kazancı Holding’de sahip olduğu yüzde 5 hisseden ise vazgeçmedi. Minik oğlu Cemil Kazancı’nın elinde yüzde 5, Baba Ali Metin Kazancı’nın elinde ise yüzde 85 holding hissesi bulunuyor.

Yanında holdingdeki bazı profesyonelleri de alarak Mehmet Muhakkak Karamehmet ile ortak olduğu MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş ‘yi kuran Mehmet Kazancı, Boğaziçi ve Gediz elektrik ihaleleri ile Başkent Doğalgaz bölüştürme ihalelerinde kardeşi ile yarışarak ihaleleri aldı.

Aksa 2009’un Ağustos ayında dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Rus Gazprom’la gaz ithalatı protokollerine de imza atmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in beraberinde gelen Gazprom yetkilileriyle bir tek Aksa enerji yetkilileri görüştü.

Ali Metin Kazancı, evlidir. Mehmet Kazancı ve Şaban Cemil Kazancı adında 2 oğlu vardır.

Ali Metin Kazancı Forbes en varlıklı 100 Türk 2013 listesinde 1.300 milyon dolar serveti ile 22nci sırada yer alıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Alkan
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı