A

Ali Özütemiz

Ali Özütemiz Biyografisi

Kıvırcık Ali adıyla tanınmış olan Türk Halk Müziği sanatçısı. O Kadar çok ünlü sanatçımızla beraber çalışmış olan, kurduğu Grup Turnalar adlı grupla ve de solo projeleriyle çok sayıda albüme imza atmış olan Özütemiz, 11 Ocak 2011 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yummuştur.
Ali Özütemiz, 10 Ekim 1968 tarihinde, Tokat’da dünyaya geldi. Aşık Ali adlı bir halk müziği ozanının oğlu olan Özütemiz, Turhal’da ilkokul eğitimini tamamlamasının arkasında okulu bıraktı ve de 1983 yılında istanbul’a gelerek bir saz atölyesinde çalışmaya başladı.

Genç yaşından itibaren saz çalmaya başlayan Özütemiz, Ali Kızıktuğ, Muhlis Nehir, Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi bu sanatın büyük üstadlarını dinleyerek büyüdü. İstanbul Kasımpaşa’da yer alan Güngör Saz Evi’nde iki yıl baştan başa çalışan artist, bu dönemde bir yandan da sanatını icra etmeye devam ediyordu. Tepebaşı Gazinosu’nda düzenlenen ses yarışmasında birinci olmasının peşinde zaman zaman bambaşka iş dallarında amaçlamak zorunda kalsa da sanatından hiçbir süre ayrılmaylarından dolayı bu dönemde Kıvırcık Ali lakabını kazandı.

1988 yılında Şadıman Hanım ile dünya evine giren Özütemiz, bu evlilikten bir kız ve bir oğlan sahibi oldu. 19901991 yılları arasında askerlik görevini yapmak için İstanbul’dan ayrılsa da, askerden dönmesinin ardındaki albüm çalışmalarına başlar ve 1994[1998 yılları arasında üç solo albüm yapar; ama maddesel sorunlardan dolayı bu albümleri piyasaya veremez.

1995 yılında İbrahim Akkaya ve Mustafa Yılmaz ile beraber Grup Turnalar’ı kuran Özütemiz, bu grupla beraber iki albüm piyasaya çıkarttıktan daha sonra 1999 yılında birincil solo albümü olan Gül Tükendi Ben Tükendim’i yayınladı. Yurtiçinde ve Avrulpa’da pek çok konser veren Özütemiz, Edip Akbayram ve Sibel Can ilk önce elde etmek üzere pek çok ünlü isme bestelerini verdi; keza pek çok ünlü ismin konser ve albüm çalışmalarında yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andrzej Saramonowicz

Ali Özütemiz, 11 Ocak 2011 tarihinde, Çatalca-Yokuş mevkiinde geçirdiği bir trafik kazasının sonucunda hayata gözlerini yumdu.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı