A

Ali Sabancı

Ali Sabancı Biyografisi

Ali İsmail Sabancı, 5 Mayıs 1969 tarihinde Adana’da “Bahtı Açık Zerrin” ve Şevket Sabancı‘nın üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Emine Sabancı Kamışlı, Sadıka Sabancı adlarında ablaları vardır. İş adamı Sakıp Sabancı‘nın yeğenidir. 10 yaşına değin Adana’da yaşamıştır. İlkokulu Adana’da, ortaokulu Almanya’da, liseyi İngiltere’de, üniversiteyi de Amerika’da okudu.
1987 ile 1991 yılları arasında ABD‘de Massachusetts eyaleti Medford şehrinde yer alan Tufts Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı. 1993 yılında başladığı New York‘taki Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nden Milletlerarası Finans dalından yüksek Lisans Derecesini 1995 yılında almıştır.

1991 ile 1997 yıları aralarında Morgan Stanley & Co. Incorporated şirketinde finansal analizci olarak 2 sene çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank’da Bahçekapı Şubesi’nde veznadar olarak çalıştı. 1997 ile 2001 yılları arasında Sabancı Holding Projelerinden Sorumlu Idareci pozisyonunda daha sonra da 2001 ile 2004 yılları arasında ise Taktik ve İş Geliştirmeden Sorumlu İcracı Genel Müdür Yardımcısı olarak tahsis yaptı. 10 Nisan 2004 tarihinde ölüm eden Sakıp Sabancı’nın ölümünden önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve babası ve ablası ile beraber kurdukları Holding‘e geçti.

2004 yılı Mart ayından beri Başlıca Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak tayin yapmaktadır. “” Emine, Sadıka, Ali Sabancı’nın baş harfleri.

TOBB bünyesinde Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve bununla birlikte İSO ve TAİK üyesidir. Galatasaray spor kulübü üyesidir.

2005 Ocak ayında Esas Holding göre satın alınan Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.’de Idare Heyeti Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Holding’in ortak olduğu İzair ve Air Berlin’de Yönetim Kurulu Üyesi ve AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı da olan Ali Sabancı, bununla birlikte TÜSİAD, TYD ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olarak meslek dünyasındaki faaliyetlerini sürdürüyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alpay Nazikioğlu

Ali Sabancı, 1995 yılında Üniversite yıllarından tanıdığı, iş adamı Açık Fikirli Doğan’ın kızı Vuslat Sabancı (d.1971) ile evlidir. “Kaan Ali“(d.2003) ve “Şevket Emrecan” (d.2001) adında iki oğlu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı