A

Ali Tekintüre

Ali Tekintüre Biyografisi

Müzisyen, laf yazarı ve şair

Ali Tekintüre, 1953 yılında Besni, Adıyaman`da doğmuştur. Genç yaşta İstanbul`a göç etti. İlk gençlik yıllarından bu yanlamasına arabesk şarkılar için sözler yazmıştır.

Ali Tekintüre, askerdeyken yazdığı “Tanrım Beni Her Tarafta Yarat” şiiri sonra Muzaffer Özpınar tarafından bestelendi ve 1974 yılında Emel Sayın`ın parçayı okumasıyla Ali Tekintüre de tanınmaya başladı.

1978 yılında yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı ve başrollerinde Sümer Tilmaç, Erol Taş, Muharrem Gürses ve Gülden Hamamböceği’in oynadığı “Istek Taşı” adlı sinema filmi için arkadaşı Mesut Poyraz’la beraber sözlerini yazdığı ‘Dilek Taşı’ şarkısı Gülden Karaböcek’e şöhretin kapılarını açmıştır. Hemencecik arkasından sözlerini yazdığı “Sürünüyorum” adlı şarkı stadlarda marş oldu.

Ali Tekintüre, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Bülent Ersoy gibi dönemin şarkıcıları ile çalıştı ve birçok unutulmaz şarkıya imza attı.

“Duyar mısın Feryadımı” adlı şarkısının; 1985 yılında senaryosunu Bülent Oran’ın yazdığı, yönetmenliğini Sırrı Gültekin’in yaptığı ve başrollerinde Mesut Engin, Gülden Karaböcek, Ali Keyifli (Oyuncu)dın’ın oynadığı aynı adla sinema filmi çekilmiştir.

1987 yılında yazdığı “Gitme” adlı parçası o yılın en meşhur en meşhur şarkısı olmuştur.

Ali Tekintüre’nin yaklaşık 1500 eseri kaset ve CD`ler de okundu. Hem 10 şiir kaseti vardır. Ali Tekintüre’nin şarkılarını; Bergen, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Bülent Ersoy, Emel Sayın, Zeki Müren, Adnan Şenses, İbrahim Tatlıses, Muazzez Ersoy, Emrah, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz, Cengiz Kurtoğlu, Ebru Gündeş, Sibel Can, Cansever, Mine Koşan, Kamuran Akkor Hale Gelmiş, Gönül Akkor Hale Gelmiş, Huri Sapan, Kibariye, Gülben Ergen gibi şarkıcılar okumuştur.

Uzun süredir kanser tedavisi görebilen Ali Tekintüre, 15 Aralık 2017 tarihinde tedavi gördüğü hastanede 64 yaşında öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anıl Karakurt

Bilinen şarkılarından bazıları:
– Tanrım Beni Baştan Yarat,
– Kadehi Şişeyi Kırarım,
– Gidecek Bir Gün (Hile Çocuksu Mahsun Yüzüne),
– Dilek Taşı,
– Sürünüyorum,
– Kırılsın Ellerim,
– Duyar mısın Feryadımı,
– Ne Üstünlük,
– Anadan Bambaşka,
– Baharı Bekleyen Kumrular Gibi,
– Toprak Alsın Muradımı,
– Köşe Kapmaca,
– Düşünürken,
– Senden Vazgeçmem,
– Birisi,
– Kaderi Ben Mi Yarattım (Bir ümit ver),
– Evlat,
– Aldana Aldana,
– Ummak İbadet Kalmak Zulümdür,
– Gitme Yarim,
– Her Saat Başında,
– Tiryaki,
– Acı Gerçekler,
– Hepsi Geçer,
– Seni Yakacaklar,
– Canım Dediklerim,
– Benim İçin Üzülme,
– Elimde Fotoğrafın,
– Kahrolayım,
– Ümitlerim Bitince Gel,
– Gurbet Yolu,
– Akşamcı,
– Güldür Yüzümü,
– Tövbe Ettim,
– Aklı Yok,
– Bir Kadın Tanıdım,
– İkimizden Bir Kalmadı,
– Sevmez Olaydım,
– Hangimiz Sevmedik

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı