A

Alinur Aktaş

Alinur Aktaş Biyografisi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Alinur Aktaş, 1970 Bursa’nın İnegöl ilçesinde Meryem Aktaş, Hilmi Aktaş çiftinin oğlu olarak doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilini İnegöl’de tamamladıktan Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden 1992 yılında mezun oldu.

Alinur Aktaş, uzun yıllar İnegöl Mobilya Sanayisinde özel sektörlerde üstteki düzey yöneticilik yaptı.

bununla birlikte Özgür Muhasebeci, Parasal Müşavir olan Alinur Aktaş, 2001 yılından itibaren İnegöl Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kurucu Idare Heyeti üyesi olarak siyasete atıldı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan seçimlerde İnegöl Belediye Başkanılığına aday oldu ve seçildi.

Alinur Aktaş, 28 Mart 2004 – 2 Kasım 2017 tarihleri arasında İnegöl Belediye Başkanı olarak görev yaptı. bununla beraber 2004-2007 yıllarında İnegölspor Başkanı görevini de yerine getirdi. Onun vaktinde İnegöl AVM, Yeni Pazaryeri, İnegöl TOKİ Konutları, İnegöl Mobilya Organize Sanayi Bölgesi, İnegöl Şehir Müzesi gibi birçok yenilik Alinur Aktaş döneminde İnegöl kentine kazandırılmış; İnegöl, Güney Marmara’nın ikinci büyük kenti olmuştur. İnegöl Belediyesi’nde birçok zorlu projeye imza atan Aktaş, nüfus çokluğunu dikkate alarak ikâmetgâh alanı dışarıya 150 bin nüfuslu Yeni İnegöl’ün temellerini oluşturmuştur. Alinur Aktaş’ın İnegöl’de katkı sağladığı projeler arasında Büyük Kasaba Müzesi, Mobilya İhtisas OSB Projeleri, Kapalı Mahalle Pazarı, Umuteli, Yenilenen Oylat, Modef Fuarları, Ahmet Türkel Çevre İmar Yolu, Dev temizleme tesisi projesi, Doğa Sporları, Yeşil Enerji ve Turizm Merkezi projeleri yer almaktadır.

Alinur Aktaş, ulaşımdan şehirsel dönüşüme, eğitimden sıhhat ve spora, daha alçak inşa hizmetlerinden üstteki yapı hizmetlerine kadar her alanda, her yaşa çözüm üreten çalışmalarıyla Marmara Bölgesi’nde iki defa ‘Yılın ilçe Belediye Başkanı’ seçildi.

Alinur Aktaş, Mutluluk Aktaş ile evlidir ve Sıla Aktaş, Hilmi Aktaş adlarında iki çocuğu vardır. Alinur Aktaş, İngilizce ve Arapça biliyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Polat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın isteği üstüne 23 Ekim 2017 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Recep Altepe‘nin yerine Belediye meclisinde 2 Kasım 2017 tarihinde yapılan seçimle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde bitmiş AKP’den aday olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. Alinur Aktaş, 898.292 oy alarak %49,62 oy oranı ile, %47,03 oy oranı ile 851.360 oy bölge CHP’nin adayı Mustafa Bozbey ile yarışmıştır.

Bulunduğu Siyasi Parti :
2001 – —– – Yargı ve Kalkınma Partisi (AKP)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı