A

Altan Varol

Altan Varol Biyografisi

TRT’nin eski spikerlerindendir.

Altan Varol, 1942 yılında bankacı bir baba ile ev hanımı bir annenin tek çocuğu olarak istanbul’da doğmuştur. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın bölümünde okumuştur. 1964-1965 yılları arasında TRT’nin düzenlediği Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spikerlik imtihan ve eğitimlerine katıldı.

1965 yılında TRT İstanbul Radyosu’nun açtığı ilk spikerlik sınavını kazanarak radyoda çalışmaya başladı. Araştırmacı, metin yazarı, programcı ve spiker olarak TRT’de çalıştı. 1965 1990 yılları arasında Prodüktör- spikerlik yaptı ve 1974 -1992 yılları aralarında TRT televizyonlarında farklı türlerde böylece fazla programın sunuculuğunu yaptı.

1975 yılında Radyo-France ve Antenne 2’de Programcılık stajı yaptı. 1989 yılında TRT namına Yugoslavya Ohri’de Yugoslavya radyosu haftasına katıldı.

1990-1992 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda başspiker olarak çalıştı. 1992 yılından sonradan değişik şirketler bünyesinde düzenlenen seminer ve eğitimlerde diksiyon eğitimi verdi.

1994 yılında başspiker olarak emekliye ayrılan Altan Varol, 1971 Muhtırası’na ve 1980 darbesine şahitlik etti.

Galatasaray Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile Galatasaray Lisesi’nde diksiyon, Türkçe, Radyo ve TV’de sunuculuk dersleri verdi.

Galatasaray Lisesi’nde eğitim gördüğü dönemde izci oymakbaşı, ocakbaşı ve grupbaşı olarak başladığı idarecilik-liderlik kariyerine, İstanbul İzcilik Teşkilatı Başkanlığı, Milli İzcilik Kurulu üyeliği, Danışma Kurulu üyeliği, İzcilik Fedarasyonu üyeliği, Türkiye İzcilik Teşkilatı eğitim sorumlusu, Dünya İzcilik Teşkilatı adına Özbekistan’da İzcilik Teşkilatını kurma ve ilk lider kursunu açma görevlerini üstlenerek devam etmiştir.

Uluslar arası eğitimcilik yetkisini 1975 yılında bölge Altan Varol, izcilik sahasında bugüne kadar 70.000 çocuk, genç ve 9.000’i hoca olan 12.000 yetişkene de eğitim verdi.

Aralıksız sarı basın kartı sahibi olan Altan Varol, binlerce kişiye de diksiyon, sunuculuk ve spikerlik eğitimleri vermiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Ercan

Altan Varol, keza fazla sayıda belgesel seslendirmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı