A

Andre Brugiroux

Andre Brugiroux Biyografisi

Dünyayı En Fazla Gezen Adam: André Brugiroux
Bütün 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor ve yeryüzündeki tüm ülkeleri gezen birincil ve tek insan olarak biliniyor.

Andre Brugiroux, 11 Kasım 1937 tarihinde Villeneuve-Saint-Georges, Fransa’da demiryolu şefi babası ve muhasebeci bir annenin oğlu olarak doğmuştur. Çocukluğunu Brunoy , Seine-et-Oise’de geçirdi ve Brunoy’daki Mardelles okuluna ve Montgeron’daki Saint-Augustin kolektif ortaokuluna gitti . 1955’te Paris’te École hôtelière de Paris okulundan mezun olarak diplomasını aldı.

Tam 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor ve yeryüzündeki bütün ülkeleri gezen birincil ve tek insan olarak biliniyor.

Andre Brugiroux’ın BM’ye üye 193 ülke toprağına ayak basrası 1955’te daha 17 yaşındayken başlamış. Başının dumanlı olduğu o gençlik yıllarında yollara koyularak dünyayı görmeyi hayal eden ve tanıdık olmayan diller öğrenme arzusu ile yanan genç Brugiroux, o yaşında sırtına çantasını atmış ve bir staj vesilesi ile birincil durağı olan İskoçya’ya doğru yola çıkmış. Bu ilk deneyimin gerisinde hızını alamayarak Almanya, İtalya ve İspanya’ya gitmiş. 9 yıl süren bu gezginliğin ilk aşamasında cebinde çok eksik para ile, otostopla bütün Avrupa ülkelerini gezip bitirmiş.

Andre Brugiroux, ufak işler bularak yol parasını çıkardığı bu dönemin sonunda artık Avrupa ona gizli gelmeye başlayınca, seyahatlerini tüm dünyaya yaymaya başlamış. Ülkesine mecbur işleri için ara sıra uğrayan bu gezgin adam, 1958 ve 1959 yıllarında iki takvim askerlik görevini bile Kongo’da yapmış. Ardından 1965-1967 yılları arasında üç sene çevirmen olarak Kanada’da para biriktirdikten daha sonra her yerde nya turu bundan daha sonra başlamış. Altı yıl baştan başa çalışmaksızın bütün gezegeni ziyaret etmeyi başardı. Yalnızca otostop çekerek (uçak, gemi ve yat dahil) gezi yaparak günde bir dolardan pozitif masraf yapmadı. 60 yılda büyük ölçüde otostop yaparak dünyada but basılmamış ülke bırakmamış. Bu bitmez tükenmez dünya turu her tarafında Borneo’da kelle avcılarıyla, ABD’de hippilerle, Sri Lanka’da mücevher kaçakçılarıyla, Kamboçya’da sığınmacı kamplarıyla tanışan Brugiroux 7 defa da hapse atılmış fakat yolculuklarına son vermeyi asla düşünmemiş.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdülkadir Aksu

Tüm anılarını kitaplaştıran ve kitabın adını dünya vatandaşlığı inancını savunan Bahailiğin öğretilerinden biri olan “Dünya Tek Bir Ülke” (The Earth is but One Country) koyan Brugiroux’un son durağı 2011 yılında dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan oldu. 2013’te dünyadaki en uzakta ada olan Tristan da Cunha’ya ulaştı.

Hayatını, dünya turu gezisini tamamladıktan sonradan Fransa’da sürdüren André, yeni seyahatler için yeni fırsatlar kovalamayı hala ihmal etmiyor.

1984‘te Cayenne’de (Fransız Guyanası ) tanıştığı Surinam’dan bir sosyolog olan Rinia Van Kanten ile evlendi. Natascha adında bir kızı var.

Kitapları :
1975 – La terre n’est qu’un seul pays: 400 000 km autour du monde en stop
1977 – La tierra es un solo país
1984 – Le prisonnier de Saint-Jean-d’Acrem
1986 – La Route
1986 – Les Chemins de la Paix: La grande aventure des années soixante
1991 – One People, One Planet: The Adventures of a World Citizen
2002 – Bloc-notes d’un enseignant itinérant
2006 – Une vie sur la route: Chroniques d’un sac à dos
2014 – L’homme qui voulait voir tous les pays du monde
2016 – Le monde est mon pays
2017 – Une vie sur la route: Un récit de voyage et de vie

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı