A

Andrea Mantegna

Andrea Mantegna Biyografisi

İtalyan Rönesans ressamı. Dünyanın her uygun rakursiye en hoş örnek gösterilen tablosu Türkçe adıyla Ölü İsa’dır. Başkaca Rönesansı anlatan yüzlerce tablosu da vardır.

Andrea Mantegna, 1431 tarihinde Venedik Cumhuriyetinde Carturo şehrinde doğmuştur. Eski yapıtlara meraklı olan artist Francesco Squarçione’nin yanına altı yıl süreyle çalışarak arkeoloji ve Roma tarihi konusunda bilgi edindi. Bu dönemde adını duyuran Andrea Mantegna, 1449 yılında Padova’da Eremitani Kilisesi’ndeki Ovetari Şapeli’ni süslemekle görevlendirildi. Bu görevini 1456 yılına değin sürdürdü. Jacopo Bellini’nin kızı Niccolosa Bellini ile 1453 yılında evlenerek Venedik’in en dinç ressamlar ailesine katılmış oldu. Artist kardeşler Giovanni Bellini ve Gentile Bellini de kayınbiraderleridir.

Andrea Mantegna, 1457 yılında Verona’daki San Zeno Kilisesi için bir sunak tablosu yaptı. Bu tablo 1797 yılında Fransa’ya götürüldü, kenar panolarıysa uygun kaldı.

andrea-mantegna-carmiha-gerilis.jpg “Çarmıha Geriliş” tablosu.

Çarmıha Geriliş Louvre Müzesi’nde; Zeytinlikte Can Tartışma ve Diriliş ise Tours Müzesi’ndedir. Mantegna esas yapıtı olan bu bütünde, çarmıha gerilme ve dirilme temalarını kızıl kayalıkların bulunduğu bir süsleme ve heykel sanatını hatırlatan figürlerle, yeni bir törensel hava içinde ele alır. Ressam bu çalışmasını tamamladıktan sonradan Ludoviço Gonzaga kadar Mantova’ya davet edildi ve burada 1453 yılında resmi sanatkâr ünvanı aldı.

Andrea Mantegna, 1465 yılına dürüst sanat tarihi açısından manâlı farzedilen birçok tablo gerçekleştirdi. Bunların aralarında da Louvre müzesinde yer alan Ölü İsa ve Aziz Sebastianus tabloları ayrı bir yer miktar.

andrea-mantegna-olu-isa.jpg “Ölü İsa” adlı tablosu.

1472-1474 yılları aralarında Mantova Şatosu’ndaki “Evliler Odası”nın dekorasyonunu yaptı. Dukalar Tiyatrosu’nun dekorasyonu için de arkeolojiyi canlı bir varlıkmış gibi, büyük bir coşkuyla yücelttiği Jül Sezar’ın Zaferi tablosunu yaptı. Bu tablosu İngiltere‘de Hampton Court Sarayındadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Kural

Yaşamının son yıllarını Mantova’da Mantova kontunun eşi; Isabella Este’nin yanına onun koruması altında geçirdi ve onun alıştırma odasını süsledi, 1497 yılında Parnassus, 1502 yılında Musibet ile Erdemin Çatışması tablolarını yaptı.

andrea-mantegna-parnassus.jpg “Parnassus” adlı tablosu.

Andrea Mantegna, 13 Eylül 1506 tarihinde Mantova, İtalya’da 75 yaşında ölmüştür.

Ressamlığının yanı sıra gravürcü, heykelci ve mimar da olan Mantegna Padova okulunun en temsilcilerinden biridir. Resimlerindeki figürlerde Floransa ve Eski Yunan sanatçılarının etkisi (hatlardaki sertlik, yüzlerdeki enerji, bedenlerdeki baskı, genelde elem çekme görünümü) kendini dobra dobra emin eder. Perspektifi bulması açısından, birincil gerçekçilerden biri olarak . İnsanlık anlayışına ateşli ve coşkulu yaklaşımı sebebiyle, Eskiçağ Roması’ndaki insanın erdemine duyarlı bir tutum içine giren Mantegna, İtalyan resmine eskiçağ sevgisini getirmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı