A

Angela Ahrendts

Angela Ahrendts Biyografisi

3 Mayıs 2014 tarihinde Apple’a Online ve Perakende Mağazalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak transfer oldu.

Angela Ahrendts, 12 Haziran 1960 tarihinde New Palestine, Indiana, ABD’de altı çocuklu ailenin üçüncü çocuğu olarak doğmuştur. Babası Richard Ahrendts, annesi Jean Ahrendts’dir. ABD’nin Indiana eyaletinde yer alan Ball State Üniversitesi Pazarlama ve Mağazacılık bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Moda endüstrisinin kastetmek için New York’a taşındı.

Sutyen üreticisi WARNACO’da çalışmaya başladı. Donnai markalar için çalıştı. daha sonra 1996 yılında New York’da Henri Bendel lüks giyim mağazalarında çalışmaya başladı. 1998 yılında Fifth & Pacific Şirketleri Kurumsal Mağazacılık ve Tasarım Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Genel Müdür Yardımcısı oldu.

Ocak 2006 ayında “Burberry” şirketinde işe başladı. 1 Temmuz 2006 tarihinde CEO görevini üstlendi.

Merkezi Londra’da yer alan dünyaca meşhur Britanyalı moda evi, giysi, parfüm ve moda aksesuarları üreticisi “Burberry” şirketinde 2006-2014 tarihleri aralarında CEO olarak ödev yapmıştır. Onun yönetimi sırasında firmanın değeri 2 milyar dolardan 7 milyar dolara çıktı. 8 yıl Burberry’nin CEO’luğunu yapan Ahrendts, bu süreçte 26.3 milyon dolarlık takvim maaşı ile İngiltere’nin en yüksek ücretini alan CEO’su olmuştu.

3 Mayıs 2014 tarihinde Apple’a Online ve Perakende Mağazalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak aktarma oldu. Apple’ın CEO’su Tim Cook’dur. Apple’ın perakende patronu Angela Ahrendts, firmadaki birincil yılında ise 70 milyon dolar kazandı.

Angela Ahrendts, 1990 yılında Gregg Couch ile evlendi. Jennings Ahrendts, Angelina Ahrendts, Sommer Ahrendts adlarında 3 çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hasan Esat Işık
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı