A

Angela Merkel

Angela Merkel Biyografisi

Angela Merkel, 1954 doğumlu Almanya Başbakanı. 10 Nisan 2000’den buyana Hristiyan Halkçı Parti’nin lideri olan Merkel, 22 Kasım 2005’den beri Almanya’nın birincil bayan başbakanı. Almanya Şansölyesidir.

Angela Dorothea Merkel, 17 Haziran 1954’te Hamburg’da doğdu. Babası Horst Kasner Berlinli Luteryen bir papaz, annesi Herlind ise öğretmendi. Komünist Doğu Almanya’da, Berlin’e 80 kilometre uzaklıktaki Templin kasabasında artan Merkel, öğrenciyken Free German Youth (FDJ) adlı komünist topluluğun üyesiydi. Matematik, fen ve dil derslerinde büyük yetenek belirten Merkel, Templin’deki öğreniminin gerisinde 1973-1978 yılları aralarında Leipzig Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı. 1978’den 1990 yılına değin Central Institute for Physical Chemistry of the Academy of Sciences’ta devam ettiği öğreniminden fizik doktoru olarak mezun oldu ve kimya alanında çalışmaya başladı.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasının peşinde büyüyen demokrasi hareketiyle Demokratischer Aufbruch Partisi’ne girerek, politikaya atıldı. 1990’da, Doğu Alman Cumhuriyeti’nin son hükümeti olan Lothar De Maizier geçiş hükümetinde sözcülük yapan Angela Merkel, benzer sene, Almanya’nın birleşmesinden iki ay önce Hristiyan Halkçı Parti’ye (CDU – Christian Democratic Union) girerek, ilk genel Almanya seçimlerinde Federal Alman Meclisi’ne CDU’dan seçildi ve üç ay içinde, Bayan ve Gençlik Bakanı olarak zamanın başbakanı Helmut Kohl’ün kabinesine girdi. Angela Merkel çok hızlı bir politik kariyer yaparak, 1991 ve 1998 yılları aralarında keza parti başkan yardımcılığını, keza de Helmut Kohl kabinelerinde iki kez bakanlık görevini üstlendi ve 1998’de partisinin genel sekreterliğine seçildi.

2000 yılında, partisini sarsan yolsuzluk skandalları esnasında önce Kohl ve diğer parti yöneticilerinin yanında yer alan ve hatta Kohl’ün Suudi Arabistan’a tank satışı karşılığında rüşvet aldığı iddialarını “iyice saçmalık” diye niteleyerek reddeden Angela Merkel, kriz tırmanıp, eski Başbakan Kohl’ün oynadığı rol açığa çıkmaya başlayınca, eski patronunu kınayan ilk CDU yöneticisi oldu. Bu çıkışıyla uyarı çekerek Nisan 2000’de parti lideri olan ve ayrıntılarıyla Amerika yanlısı bir Irak politikası güden Merkel, iki sene sonraki seçimlere yeterince popüler bir ad olarak görülmediğinden, CDU’nun başbakan adayı olarak katılamadı (Başbakan adayı CDU’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birliği’nin lideri Edmund Stoiber olmuştu). Edmund Stoiber‘in 2005 yılındaki tercih kampanyası esnasında Doğu Alman seçmenleri “aptal” diye nitelemesi Merkel’den büyük tepki aldı ve bu da ikilinin 2002 seçimlerinden bu yandan aralarının bozuk olmasına sebep oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arife Deniz

Birlik Partilerinin Stoiber’in adaylığında 2002 seçimlerini kaybetmesiyle, 2005 erken seçimlerinde Merkel başbakan adayı oldu. Başbakan adaylığı birincil gündeme geldiğinde buna şüpheyle bakan geniş bir kesim vardı; çünkü Angela Merkel, Doğu Almanyalı Protestan bir kadındı ve CDU genelde Katolik Batı Alman erkekleri göre yönetilmiş bir partiydi. Namzet olmasının arkasında Merkel, büyük bir imaj değişikliği yaparak, saç modelini değiştirdi, daha renkli giyinmeye başladı ve seçim kampanyaları her tarafında sıkça efsane rock grubu The Rolling Stones’un Angie adlı parçası çalındı.

18 Eylül 2005 tarihindeki Alman ulusal seçimlerinde Merkel ve Schröder baş başa yarıştılar ve Merkel oyların yüzde 35.2’sini alırken Schröder yüzde 34.2’sini topladı. sonradan Sosyal Demokrat Parti yetkilileri ve Hristiyan Halkçı Parti üyeleri aralarında lider Angela Merkel’in başbakanlığı konusunda anlaşma sağlandı ve uzlaşma gereğince Angela Merkel’e başbakanlık koltuğunun bırakılması karşılığında Sosyal Demokratlar, yeni kabinede 8 bakanlığı aldılar. Angela Merkel, parlamentonun onayını aldıktan daha sonra, 22 Kasım 2005’te 51 yaşında Almanya tarihinin en genç, birincil Doğu Almanyalı ve bununla birlikte ilk bayan başbakanı oldu.

Dış basında zaman zaman İngiltere eski başbakanlarından Margaret Thatcher’la karşılaştırılan (Maggie-Angie benzetmesi yapılır) Angela Merkel, kürtaj veya eşcinsel hakları gibi toplumsal konularda daha merkezci görüşlere sahip ve sık sık Doğu Almanya’da iyi kendisinin bildiğini söylüyor.

Alman ekonomisini iyileştirmek, gelişen işsizlik oranını düşürmek, dış politikada ABD ile soğuyan ilişkileri düzeltmek ve bugüne kadar Avrupa Birliği’nde entegrasyonun esas motoru olarak görülen Fransa-Almanya ittifakına verilen önemi eksilmek isteyen Angela Merkel, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ise ancak özel bir statüyle gerçekleşirse sıcak bakabileceğini belirtiyor.

1977 yılında evlendiği eşi fizikçi Ulrich Merkel’den 1982 yılında boşanmasının ardından, halen birlikte olduğu, kimya profesörü Joachim Sauer ile, 1998 yılında evlenen Angela Merkel’in hiç çocuğu değil.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andrey Tarkovski

Angela Merkel, 2009 yılında her yerde başbakan seçildi ve FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmayı başardı. 2013’te tekrar Başbakan seçildi.

24 Eylül 2017 tarihinde yapılan seçimleri de Başbakan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Partisi kazandı. Ve 4. kez başbakan oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı