A

Anne Boleyn

Anne Boleyn Biyografisi

İngiltere kralı VIII. Henry‘nin ikinci karısı ve I. Elizabeth‘in annesidir.

Anne Boleyn, 1501-1507 yılları arasında Sir Thomas Boleyn ile Elizabeth Howard’ın kızı olarak doğmuştur. Mary Boleyn adında ablası ve George Boleyn adında abisi vardı. Babası Thomas Boleyn birçok dil haberdar olan saygıdeğer bir diplomattı ve kral VIII. Henry‘nin en sevdiği saraylılardan biriydi. 1521 yılına değin Hollanda ve Fransa’da babası dolayısı ile kaldı. Babasının Paris Büyükelçiliği sırasında ablası Mary Boleyn ile Fransa Sarayı’nda katılmak şansı buldu ve Fransızca, müzik, dans gibi dersler aldı. Fransa’da önce Kraliçe Mary’nin, sonra da Kraliçe Claude’nin nedimesi oldu. Kraliçe Claude’nin hizmetindeyken Fransızcasını geliştirdi ve moda ile din felsefesine merak saldı.

Kumar oynamaktan, şarap içmekten ve dedikodudan hoşlanan Anne Boleyn, 1521 yılında İngiltere’ye döndü. 1515 yılında Dük Henry Percy ile evlendi, fakat Dük Henry Percy zaten başka biri ile nişanlı olduğundan evliliği iptal edildi. Bu sırada ablası Mary Boleyn, William Carey ile evliydi ve kral VIII. Henry‘nin metresiydi. Bu sürede sarayda kalan Anne, eğitim görmesi için yurtdışına gönderildi. Ablasının kral VIII. Henry’den ikinci hamileliği sırasında Anne Boleyn İngiltere’ye geri döndü. Sarayda VIII. Henry ile karşılaşan Anne kısa sürede kendisini beğendirdi.

VIII. Henry bu sırada Aragonlu Catherine’den boşanmasına izin vermesi için Papa VII. Clemens’den izin istedi. Ancak müsade verilmedi.

1 Eylül 1532 tarihinde İngiltere tarihinde Pembroke Markizi oldu. Kral VIII. Henry‘nin ilk eşi Catherine’den boşanmasından daha sonra 28 Mayıs 1533 tarihinde Kral VIII. Henry ile evlendi. Anne 1 Haziran 1533 tarihinde taç giyerek Kraliçe oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arif Erkin Güzelbeyoğlu

Anne Boleyn, 1533 yılında İngiltere kralı VIII. Henry ile evlendi. I. Elizabeth (d.1533) adında bir kızı oldu.

Roma kilisesi, kral VIII. Henry‘nin birincil eşi Catherine’den boşanmasını ve Anne Boleyn ile evlenmesini kabul etmediğinden evliliğinin geçersiz olduğuna karar verdi. Böylece İngiltere ve Roma arasındaki bağlar koptu ve İngiltere Kilisesi Kralın kontrolü altına girdi.

1536 yılında Kral onu kardeşi Rochford Vikontu George Boleyn’in de aralarında bulunduğu 5 kişiyle zina, vatan hainliği ve ensest ilişki suçlarını işleme gerekçesiyle Londra Kulesi’nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.

Anne Boleyn, 19 Mayıs 1536 tarihinde London Borough of Tower Hamlets, İngiltere’de başı kesilerek idam edilmiştir.

1 Nisan 2007 ve 10 Haziran 2010 tarihleri arasında yayınlanan İngiltere ve Kanada müşterek yapımı “The Tudors” adlı dizide VIII. Henry’yi Jonathan Rhys Meyers canlandırırken, Anne Boleyn rolünü Natalie Dormer oynamıştır.

2008 yılında yapılan “Boleyn Kızı” filminde Natalie Portman, Anne Boleyn rolünü oynarken; Scarlett Johansson ablası Mary Boleyn, Eric Bana VIII. Henry rollerini oynadı. Diğer rollerde ise Jim Sturgess, Mark Rylance, Kristin Scott Thomas, Eddie Redmayne, Benedict Cumberbatch, Andrew Garfield gibi oyuncular rol aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı