A

Annegret Kramp-Karrenbauer

Annegret Kramp-Karrenbauer Biyografisi

2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak atama yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadındır.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 9 Ağustos 1962 tarihinde Völklingen, Almanya’da doğmuştur. AKK olarak da bilinir. Ailesiyle birlikte Püttlingen’de yaşıyor. Eğitmen bir babanın çocuğu olan, pazar günleri kiliseye gidip cuma günleri et yemeyecek değin sıkı bir Katolik olan AKK, hukuk ve siyaset bilimi öğrenimi gördü. 1982’de Marie-Luise-Kaschnitz Gymnasium’dan benzer yerde mezun oldu. 1982’de Trier ve Saarbrücken’deki üniversitelerde hukuk ve siyasal bilimler alanında çalışmalarına başladı. 1990 yılında Magister Artium ile çalışmalarını tamamladı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Eylül 1999’dan Mart 2018’e dek, Saarland Landtag’ın bir üyesiydi. 1999’dan 2000’e dek CDU parlamenter grubunun parlamenter direktörü olarak atama yaptı. 2000 yılında İçişleri ve Spor Bakanı olarak atandı ve Almanya’nın birincil İçişleri Bakanı oldu.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 10 Ağustos 2011‘de Landtag des Saarlandes Başbakanı seçildi. 2017 yılı eyalet seçimlerini de kazandı. Eyalet başbakanı olan AKK, 2017’de oyların yüzde 40’tan fazlasını alıp net galibiyet kazandı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 1984 yılında maden mühendisi Helmut Karrenbauer ile evlendi. 3 çocuğu vardır. Kocası çalışmayıp evde üç çocuğa bakıyor. Amerikan New York Times gazetesinde bulunan habere tarafından; evliliklerinin başında bir pragmatik uzlaşma yaptıklarını söyleyen Kramp-Karrenbauer; “anlaşmaya göre kim daha fazla kazanırsa o çalışacaktı. Biz de bu nedenle geleneksel rolleri değiştik” diyor.

AKK; Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin sıkı bir hayranı, evinde kaplumbağa besliyor ve kendini “bütün bir kitapkurdu” olarak tanımlıyor.

10 Ağustos 2011-28 Şubat 2018 tarihleri arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak tahsis yapan Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel’in 2018 yılında çağrısıyla 26 Şubat 2018 tarihinde CDU Genel Sekreterlik görevine getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Altan Karındaş

Annegret Kramp-Karrenbauer, Şansölye Angela Merkel‘in 29 Ekim 2018 tarihinde açıkladığı siyaseti vazgeçme kararının arkasında bir sonraki Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Halkçı Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’in genel başkanlık için baştan aday olmayacağını 29 Ekim 2018 tarihinde açıklamasının arkasından genel başkanlık için adaylığını koydu.

Almanya‘nın Hamburg şehrinde 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) kurultayında başbakan Angela Merkel‘in tekrar aday olmadığı genel başkanlığa partinin genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı