A

Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry Biyografisi

Fransız Hava Kuvvetleri’nde pilotluk yapan Antoine de Saint-Exupéry, yazarlığı ile tanındı.
Count Antooger de Saint-Exupéry, 29 Haziran1900‘de Fransa’nın Lyon kentinde doğdu. Lyon’da asaletli bir ailenin beş çocuğundan üçüncüsüydü. Sigortacı olan babası, Antoine 3 yaşındayken ölmüştü. Okulun hazırlık sınavlarında başarısız olunca Ecole des Beaux-Arts‘da mimarlık okudu. Sainte-Croix-du-Mans ve İsviçre‘de okuduktan sonra donanmaya katılmayı denedi fakat Deniz Harp Okulu’na giremedi.

1921‘de Fransız Hava Kuvvetleri’ne teknisyen olarak katıldı. Strasbourg‘a pilotluk eğitimi elde etmek için gönderildi. Ertesi sene Hava Kuvvetleri’ne yeralma için lisansını almıştı. Ama ailesinin isteği üstüne Paris‘de bir büro işine girdi. Başarısız olduğundan sıkça meslek başkalaşmak zorunda kalıyordu.

1926 yılında yeniden uçmaya başladı. Toulouse ile Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu oldu. İspanya İç Savaşı baştan başa Güney Afrika’da öyle çok şehre uçtu. 1928 yılında birincil hikayesi “L’Aviateur“, Le Navire d’argent adlı dergide yayımlandı. Benzer sene ilk kitabı “Courrier Sud” yayımlandı. Ardındaki CasablancaDakar rotasında uçmaya başladı. Cape Juby ofisinin şefliğine getirilerek Western Sahara’nın hava denetim sorumlusu oldu. 1929 yılında Güney Amerika’ya yerleşerek Arjantin Hava Postası Şirketi’nin başına getirildi. 1931 yılında Prix Femina Ödülü kazanan “Vol de Nuit” adlı kitabını yazdı.

1938 yılında Alman ordusu Fransa’yı işgal edince, Amerika’ya gitti. Exupéry, ABD’de kaldığı sürece böylece fazla roman yazdı. Bunlar arasında 1940 yılında New York‘da yazdığı Küçük Prens (Le Petit Prince) en ünlü olanıdır.

2. Dünya Savaşı çıkınca Fransa’ya geri dönen Exupéry, her tarafta orduya katıldı. 31 Temmuz 1944‘de Akdeniz’deki görevi esnasında Alman Birliği’nden kaçarken kayboldu. Uçağı ve cesedi uzun zaman bulunamadı. 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı Saint-Exupéry’e ait bir bileklik buldu. 2004 yılında bilekliğin bulunduğu bölgede yapılan çalışmalar sonucu Saint-Exupéry’nin kullandığı Lockheed p-38 lightning model uçak bulundu. Lyon’a 1 saat uzaklıktaki havaalanına anısına ismi verilmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akasya Asıltürkmen

Eserleri:

L’aviateur- Pilot (1926), Courrier sud- Güney Postası (1929), Vol de nuit- Gece Uçuşu (1931), Terre des hommes- Rüzgar, Kum ve Yıldızlar (1939), Pilote de guerre- Arras’a Uçuş (1942), Lettre à un otage- Bir Rehineye Mektup (1943), Le Petit Prince- Küçük Prens (1943), Citadelle- Kumların Bilgeliği (1948)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı