A

Antonio Stradivari

Antonio Stradivari Biyografisi

Müzisyen, kemancı

Müzik aletleri yapımcısı olup, 18. yüzyılın Avrupa’da kendi konusunda en meşhur üreticisiydi.

Antonio Stradivari, 1644 yılında İtalya, Cremona’da doğmuştur. Giuseppe Giulia Cesare Stradivari, Carlo Felice Stradivari, Giovanni Battista Stradivari adlarında 3 kardeşi vardı. Babasının adı Allessandro’dur.

Müzik aletleri yapımcısı olup, 18. yüzyılın Avrupa’da kendi konusunda en ünlü üreticisiydi. Keman yapımını yanında çırak olarak girdiği Nicolo Amati’den öğrendi. 1666 yılından başlayarak kendi imzasını içeren kemanlar yaptı. Yaşamı her tarafında yaptığı çalgıların sayısının 1100’ü geçtiği söyleniyor. Bunların 512 adam başına keman almak üzere 650 tanesi günümüze dek korunmuştur. İlk çalışmalarında hocasından öğrendiklerini yinelediyse de kısa zamanda kemana ses gücünü artıracak yenilikler ekleyerek ölçülerini en yerinde düzeye getirdi. Keman şeklinde onun geliştirdiği oranlar ve köprü yapısı daha sonraları standart olarak kabul edildi.

Çoğunlukla köknar ağacından yaptığı kemanları ressam işçilikleri, zarif görünümleri, kusursuz oranları vdiği ses güzellikleri ve gücüyle ünlüdür. Kemanlarında kullandığı verniğin bileşimi hemen şimdi çözülememiştir. Tahta seçiminden verniğin kalitesine değin her aşamada büyük bir dikkatle çalışılıyordu. Stradivari’nin keman yapımında kullandığı vernik hakkında değişik söylentiler var. Reçine, terebentin yağı ve etil alkolden birini kullanmış olma olasılığı yüksek. Bunlara başka bir madde ekleyip eklemediği bilinmiyor, Stradivariusların gizemi de buradan kaynaklanıyor.

Stradivari kemanları bugün de dünyada en fazla aranan müzik aletlerinden biridir. Antonio Stradivari‘nin kemanları günümüzde milyonlarca lira ediyor. böylece bir Stradivarius’a dokunabilen müzisyenler kendilerini son derece şanslı sayıyorlar. Müzisyen olmayanlar için ola ki bir anlamı değil lakin, her ünlü ve varlıklı virtüözün gönlünde bir ” Stradivarius”satın elde etmek yatıyor.

Antonio Stradivari, 1667 yılında Francesca Ferraboschi adlı bir dulla evlenmiş ve bu evlilikten 2 kız ve 4 de oğlu olmuştu. Bunlardan Omobono (d.1679- ö.1742) ve Francesco (d.1671- ö.1743) adlarında iki oğlu baba mesleğini devam ettirdiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Özhan

Antonio Stradivari, İkinci evliliğini 1699 yılında Antonietta Zambelli Costa ile yaptı. Bu evlilikten de 2 kız 4 erkek çocuğu oldu.

Antonio Stradivari, 18 Aralık 1737 tarihinde 93 yaşında İtalya, Cremona’da ölmüştür.

Ölümünden daha sonra işini sürdürmek isteyen oğulları keman yapımında onun düzeyine ulaşamadı. Hayatının sonuna kadar her işini kendi yaptığından; oğullarına sadece ikinci derece işlerini verdi. Örneğin tahtanın kaba kesimini oğullarına yaptırır son işciliği daima kendi bitirirdi.

Antonio Stradivari 1644 yılında İtalya’da doğdu ve 1737 yılında ölümüne kadar Cremona’daki kemancı dükkanında çalışmaya devam etti. 1700’lü ve 1800’lü yıllarda Cremona’daki keman üreticisi 3 büyük aileden biri Stradivari’ydi. (1.Nicolo Amati, 2. Antonio Stradivari 3.Guarnerius )

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı