A

Arif Dino

Arif Dino Biyografisi

Arif Dino, 1893’de İstanbul’da doğmuştur. Arnavut kökenli ailesinde çok sayıda yazan, ressam, karikatürist ve gazeteci olan bir ailenin fertlerinden biridir. Artist Abidin Dino’nun ağabeyidir.
Öğrenimini a´da Simon Stevens Enstitüsü´nde, Gemploux Ziraat Okulunda ve Cenevre Üniversitesi´nin Siyasal Bilimler Bölümünde okudu. Ingenieur Geometre diploması almıştı. Fransızca ve Yunanca’yı ana dili gibi bilirdi.

1929’da Türkiye´ye İstanbul’a döndükten sonra “Yeni Adam” dergisinde sanat eleştirileri yazmaya başladı. 1939-1942 yıllarında ise ilerici dergilerde vurucu şiirler yayımlayarak “Yeniler” hareketine katıldı. 1942’de Alman Faşizmine karşı çıktıkları için ufak kardeşi Abidin Dino ile birlikte ikamete memur olarak cezalandırıldı. Mecitözü (Çorum)’ne, sonradan Adana’ya sürgüne gönderildi. 1951´de İstanbul’a dönebilen Arif Dino, Kuzguncuk’ta küçük bir konut aldı ve son yıllarını orada geçirdi.

Boksörlük, aşçılık, sinema oyunculuğu, portre ressamlığı, grafikerlik, heykeltıraşlık, sanat eleştirmenliği gibi birçok iş yaptı.

Fransızca yazdığı şiirlerini Abidin Dino, Rasih Nuri İleri, Özgürlük Yumer Türkçe’ye çevirdiler. Adam Yayınları kadar Bütün şiirleri, desenar bir kitapta toplandı.

Adana’da sürgünde olduğu yıllarda kardeşi Abidin Dino ile birlikte aralarında Yaşar ve Orhan Kemal‘in de bulunduğu gençleri toplayıp, sanat tartışmaları yaptığı bahçe, “Abidin Dino Sanat Parkı”na dönüştürüldü. Söz konusu parka; Abidin Dino’nun, Yaşar ve Orhan Kemal ile birlikte sohbet ederken yapılmış heykeli de yer almaktadır.

Hiç evlenmeyen Arif Dino, 30 Mart 1957 tarihinde İstanbul’da Kuzguncuk’taki evinde öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Ötüken
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı