A

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger Biyografisi

Avusturya asıllı Amerikalı aktör, politikacı ve 38. California valisi. Reel adı Arnold Alois Schwarzenegger’dır. 1968’de Sam Amca’nın topraklarına ayak bastıktan sonradan Amerikan rüyasını gerçekleştiren, sayısız cisim geliştirme şampiyonluğu bulunan ve bütün zamanların en çok gişe başarısı getiren filmlerinde başrol oynayan Schwarzenegger, Richard Nixon ve düşüncelerine yakınlığı sebebiyle Cumhuriyetçi olmuş ve siyasete atılmıştır. terminator, Total Recall, Predator ve Conan The Barbarian gibi bütün dünyada büyük ilgi gören yapımlarda rol almıştır.
30 Temmuz 1947’de Thal, Styria, Avusturya’da dünyaya geldi. Babası Gustav Schwarzenegger polis şefiydi, fazla fazla içki içiyordu ve 1938’de Nazi Partisi Anschluss’a katılmıştı. Annesi Aurelia Jadrny’le evlendiklerinde Jadrny’nin önceki evliliğinden Meinhard isimli bir oğlu bulunuyordu. Ailesi Katolik geleneklerine sıkı sıkıya bağlıydı. Schwarzenegger’ın babasıyla ilişkisi hep problemli olmuştu. Aktör bu konudaki görüşlerini “Aramızda reel bir duvar var.” şeklinde açıklamıştı. Oysa baba oğul birlikte sinemaya gitmekten hoşlanıyorlardı ve Schwarzenegger, izlediği ilk filmin bir John Wayne filmi olduğunu hatırlıyordu.

Öğrenciliğinde gülümseyen, neşe saçan ve hevesli olan Schwarzenegger, ekonomik açıdan da baskı şartlarda büyümüştü. Çocukluğunun en önemli anılarındanı alınması olarak hatırlayan aktör, spora meraklıydı. Kendisini cılız bulduğu için body-building’le ilgilenen ve bir spor salonuna kaydolan Schwarzenegger’ın idolleri ceset geliştirme konusunda büyük ün yapmış Reg Park ve Steve Reeves’di.

1965’te askerlik görevini yapmak için Avusturya ordusuna katılan aktör, aynı sene vücut geliştirme konusunda düzenlenen Junior Mr. Europe’u kazandı.

Az Önce 20 yaşında olan aktör, 1967’de ve 1968’de edinmek üzere iki yıl tekrar tekrar Londra’da yapılan Mr. Universe’ü kazanarak bu ödülü bölge en genç sporcu oldu.

Eylül 1968’de ilk kez Amerika’ya gelen ve İngilizcesi epeyce zayıf olan aktör, Santa Monica’daki Gold’s Gym’de Joe Weider’ın gözetiminde cisim çalışmaya başladı.

1969’da 5 yıl boyunca birlikte olacağı İngilizce öğretmeni Barbara Outland Baker’la tanıştı. Baker sonra 2006’da ilişkilerinin iç yüzünü anlatacağı “Arnold and Me: In the Shadow of the Austrian Oak” isimli bir kitap yazacaktı.

Aynı yıl dünyadaki en prestjli gövde geliştirme ödülü Mr. Olympia’ya katıldı fakat 3 defa şampiyon olan Sergio Oliva yüzünden yarışmayı kaybetti.

1970’te nihayet Mr. Olympia’ydı. 1975’e değin her sene Mr. Olympia’yı şampiyon Schwarzenegger, o yıl emekli olduğunu açıklayarak yıllarını verdiği bu spora veda etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ben Stiller

İlk filmi yönetmenliğini Arthur Allan Seidelman’ın yaptığı Hercules in New York’tu. İngilizcesi olmadığı için filmde sesi dublajlıydı. Güçlü kasları ve vücudu yüzünden bu film için biçilmiş kaftandı. Oysa yapımcılar soyadını telaffuz edemedikleri için ona Arnold Strong diyorlardı.

1971 yılında erkek kardeşi Meinhard binya onu “Dünyanın En Enerjik Adamı” olarak tanıyordu. Ceset geliştirmeden film kariyerine geçiş dönemi Schwarzenegger için epeyce zorlu oldu. Çünkü yola sinemayla sürdürmek bir yandan onu korkutuyordu. Başlangıçta bıkkınlık çekse de sinemanın sihirsel dünyası onu da etkisi altına almış görünüyordu.

1972’de babası Gustav Schwarzenegger, felç nedeniyle hayata veda etti. Schwarzenegger, body building yarışmasına katıldığı için babasının cenaze töreninde bulunamamıştı.

1976’da Jeff Bridges’le birlikte Stay Hungry filmi için kamera karşısındaydı. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Golden Globe ödülünün sahibi oldu. Bu onun sinemaya inancını arttıran manâlı bir ödül oldu. Ertesi yıl Mr. Olympia olma yolundaki serüveninin anlatıldığı belgelere dayanan film Pumping Iron ile kamera karşısındaydı. The Streets of San Francisco ve Dead Lift gibi dizilerde rol aldıktan sonradan 1979’da western türündeki The Villain’la izleyiciyle buluştu. Benzer yıl Scavenger Hunt’ta bir spor hocası rolünü canlandırdıktan sonra sinema tarihinde kayda değer yeri olan Robert E. Howard’ın meşhur çizgi roman klasiği Conan’a beyaz perdede Conan the Barbarian ve Conan the Destroyer filmleriyle yaşam verdi. Bunca yoğun trafiğin içinde o yıl University of Wisconsin’deki uluslararası ekonomi dalındaki eğitimini de tamamlayıp mezun oldu.

1984’te büyük box office başarısı getirecek olan ve Schwarzenegger’ı bütün dünyada en fazla ünlü yapan filmlerden biri olan James Cameron’ın The Terminator’ünde güya insan sözde cihaz rolünde izleyiciyle buluştu.

26 Nisan 1986 ‘da John F. Kennedy ‘nin yeğeni olan meşhur televizyoncu Maria Shriver ‘la dünya evine girdi. Çiftin, Katherine Eunice Schwarzenegger, Christina Maria Aurelia Schwarzenegger, Patrick Arnold Schwarzenegger ve Christopher Sargent Shriver Schwarzenegger isimlerinde dört çocukları oldu.

Inkar Sonja, Commando ve Raw Deal filmlerinden sonradan 1987’de en iyi görsel efekt dalında oskarı kucaklayan Predator geldi.

80’li yıllar aksiyon filmlerinde Schwarzenegger’le birlikte Sylvester Stallone’un milletlerarası star oldukları yıllardı. Oysa aksiyon dışarıya bambaşka türlerde de kendini bildiren aktör, Danny De Vito’yla birlikte başrolleri paylaştıkları Twins isimli filmde komedi dalında da oldukça başarılı olduğunu göstermiş oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Armağan Şenol

Aktörün 90’lı yıllara başlangıcı oldukça iddali oldu. Zira ünlü yazar Philip K. Dick’in romanından beyaz perdeye uyarlanan ve başrollerini Sharon Stone’la paylaştığı Total Recall iki dalda oskara aday gösterildi.

1991’de Terminator’un devam filmi olan Terminatör 2:Judgement Day, o zamana değin yapılmış en yüksek bütçeli ve en çok hasılat elde eden film olarak sinema tarihine geçti.

Last Action Hero, True Lies, Junior, T2 3-D: Battle Across Time, Eraser ve Jingle All the Way filmlerinden sonra sinema izleyicisi 1997’de Schwarzenegger’ı Batman&Robin’de izleme fırsatı buldu.

2000 yılında Bruce Willis, Sylvester Stallone ve Demi Moore’la birlikte Hard Rock Café olan Planet Hollywood’u kurdu. Ufak yaşlarda politikaya ilgi duymaya başlayan, 1968’de Amerika’ya öncelikle geldiğinde, Nixon’dan çok etkilenen ve Cumhuriyetçilere yakın bir siyasi duruşu benimseyen Schwarzenegger, Kennedy’nin yeğeniyle evli olması sebebiyle de bu alanda çok fazla düşünme ve tartışma fırsatı buluyordu.

Hayatı vücut geliştirme ve sinema ve politika şeklinde üç bölüme ayrılabilecek Schwarzenegger, 8 Ocak 2003 seçimlerinde California valisi seçildi. İlk defa The Tonight Show with Jay Leno programında aday olacağı açıklandığında bu TV tarihinin en kayda değer haberlerinden biri olarak görülmüştü.

Schwarzenegger, İrlandalı John Downey’dan sonradan Amerika’da doğup büyümeden California valiliğine seçilmiş ikinci politikacıdır. Keza Ronald Reagan’dan daha sonra vali olan ikinci film yıldızıdır.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – 478 (Viktor) (Sinema Filmi)
2015 – Maggie (Wade) (Sinema Filmi) 2015
2014 – Sabotaj (John ‘Breacher’ Wharton) (Sinema Filmi)
2014 – Cehennem Melekleri 3 (Trench ) (Sinema Filmi)
2013 – Kaçış Planı (Swan Rottmayer) (Sinema Filmi)
2013 – Geçit Yok (Ray Owens) (Sinema Filmi)
2013 – Generation Iron (Sinema Filmi)
2012 – Cehennem Melekleri 2 (Trench) (Sinema Filmi)
2011 – Revenge of the Electric Car (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 – The 67th Annual Golden Globe A… (Kendisi) (TV Filmi)
2010 – Gerrymandering (Sinema Filmi)
2010 – Cehennem Melekleri (Trench) (Sinema Filmi)
2009 – Farrah’s Story (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Bigger Stronger Faster (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 – Being W (Kendisi) (Sinema Filmi)
2007 – Darfur Now (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – i Love The ’90s: Part Deux (Kendisi) (TV Dizisi) (Bölüm)
2004 – 80 Günde Devr-i Alem (Sinema Filmi)
2003 – Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi (Terminator) (Sinema Filmi)
2003 – Afi’s 100 Years… 100 Heroes … (Kendisi) (TV Filmi)
2002 – Ölümüne Takip (Gordy Brewer) (Sinema Filmi)
2001 – I Love Lucy’s 50th Anniversary… (Kendisi) (TV Filmi)
2000 – Altıncı Gün (Adam Gibson) (Sinema Filmi)
1999 – Şeytanın Günü (Jericho Cane) (Sinema Filmi)
1999 – wwe Smackdown! (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)
1999 – The Directors (Kendisi) (TV Dizisi) (Birim)
1999 – Arnold Schwarzenegger: Hollywo… (Kendisi) (TV Filmi)
1998 – The 70th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
1997 – Batman ve Robin (Mr. Freeze / Dr. Victor Fries ) (Sinema Filmi)
1996 – Silici (John Kruger) (Sinema Filmi)
1996 – Babam Söz Verdi (Howard Langston) (Sinema Filmi)
1994 – Ufaklık (Dr. Alex Hesse) (Sinema Filmi)
1994 – Reel Yalanlar (Harry Tasker) (Sinema Filmi)
1993 – Son Kahraman (Jack Slater) (Sinema Filmi)
1993 – Intimate Portrait (Kendisi) (TV Dizisi)
1992 – The Tonight Show With Jay Leno (Kendisi) (Tv Programı) (14 Bölüm)
1991 – Terminator 2: Kıyamet Günü (The Terminator) (Sinema Filmi)
1990 – Gerçeğe Çağrı (Douglas Quaid / Hauser ) (Sinema Filmi)
1990 – Kreş Polisi (Dedektif John Kimble) (Sinema Filmi)
1988 – İkizler (Julius Benedict) (Sinema Filmi)
1988 – Kızıl Alev (Captan İvan Danko) (Sinema Filmi)
1987 – Koşan Adam (Ben Richards) (Sinema Filmi)
1987 – Biography (Kendisi) (TV Dizisi)
1987 – Av (Dutch) (Sinema Filmi)
1986 – Koruyucu (Mark Kaminsky) (Sinema Filmi)
1985 – Kızıl Sonja (Kalidor) (Sinema Filmi)
1985 – Komando (John Matrix) (Sinema Filmi)
1984 – Terminatör (The Terminator) (Sinema Filmi)
1984 – Savaşçı Conan (Conan) (Sinema Filmi)
1982 – Barbar Conan (Conan) (Sinema Filmi)
1979 – The Villain (Yakışıklı Yabancı) (Sinema Filmi)
1979 – Scavenger Hunt (Lars) (Sinema Filmi)
1977 – Pumping Iron (Sinema Filmi)
1976 – Stay Hungry (Joe Santo) (Sinema Filmi)
1973 – Uzun Veda (Sinema Filmi)
1970 – New York’taki Herkül (Hercules) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Martin Lawrence
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı