A

Arthur Miller

Arthur Miller Biyografisi

Amerikalı oyun yazarı Miller 1949 yılında “Satıcının Ölümü” adlı yapıtıyla ünlenmiştir.Sürrealizmle Natüralizmin karışımı sayılabilecek oyunlarıyla çağdaş tiyatronun en ünlü yazarlarından olmuştur.
Avusturya göçmeni olan fabrikatörün oğlu Mİller 1915 yılında New York‘ta doğdu.Babasının iflası üstüne Miller genç yaşta toplumun doğurduğu güvensizlik duygusunu tatmak zorunda kaldı.

Liseyi bitirdikte sonradan bir depoda çalışmaya başladı ve biriktirdiği parayla Michigan Üniversitesi‘nde okudu.Bir süre gazetelerde rektörlük yaptıktan daha sonra New York’a yerleşti.

Adından söz edilmesini karşılayan ilk yapıtı 1945‘deki “Odak” adlı romanıydı.İlk manâlı oyunu olan Ibsen‘den etkilenerek yazdığı 1947 tarihli “Tüm OyunlarımNew York Tiyatro Eleştirmenleri Ödülü’nü kazandı.”Satıcının Ölümü” adlı oyunuyla da Pulitzer Ödülü‘nü aldı.

1953‘deki “Cadı Kazanı” adlı oyununda konusu ortaçağda geçen sihirbazlık davasını işlerken Mc Carthyciliği de sert bir biçimde eleştirdi.Bunun üzerine Amerikan Aüsyonunca komünistlerle iş birliği içinde bulunmaktan suçlandı; yasalara karşı gelmekten suçlu bulundu ancak davayı temyiz ederek aklandı.

1956‘da evlendiği ve dört yıl evli kaldığı ünlü film yıldızı Marilyn Monroe için 1962 yapımlı “Uygunsuzlar” filminin senaryosunu yazdı.

Miller, ABD tiyatrosunda psikolojik gerçekçiliğin baş temsilcisi sayıldı.

Toplumsal karşı çıkış ve eleştirilerini oyunlarına yansıtan meşhur oyun yazarı, insanın çelişkilerini açığa çıkarmaya, kolay insanın tragedyasını vermeye çalışarak, gerçekçi tragedyaya toplumsal psikolojik boyutlar kazandırdı.

Bir süredir kalp rahatsızlığı, zatürree ve kanserle uğraş eden Miller, 10 Şubat 2005‘de hayatını kaybetti.

Başlıca oyunları: Düşüşten Daha Sonra (1964), Köprüden Görünüş (1955), Vichy Olay (1964), Bedel (1968), un (1970), Dünyanın Yaradılışı ve Başka İşleri (1973), Amerikan Saati (1980), Sana İhtiyacım Yok Artık (1967) .

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşegül Melisa Doğan
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı