A

Arthur Sasse

Arthur Sasse Biyografisi

Albert Einstein‘ın dilini çıkardığı fotoğrafıyla tanınır.

Arthur Sasse, 30 Temmuz 1908 tarihinde Cook County Wheeling, Illinois, ABD’de doğmuştur. Arthur Sasse, bir Amerikan UPI fotoğrafçısıydı. 1948’de, resimleri Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki bir gösteride sergilendi.

Arthur Sasse, 14 Mart 1951 tarihinde Albert Einstein‘ın The Princeton Club’daki 72. doğum günü kutlamasından çıkarken çekilen dilini çıkardığı fotoğrafıyla tanınır.

arthur-sasse- einstein.jpg

Albert Einstein partideki fotoğrafçılara gülümsemekten bıkmıştı ve Sasse isteği yenilediğinde, bilim adamı onun yerine dilini çıkardı. Fotoğrafın uygunluğu Milletlerarası Haber Resim Ağı’nda yayınlanmadan önce Arthur Sasse’nin , UPI editörleri kadar yoğun bir şekilde tartışıldı. Kendisinin bireysel kullanımı için dokuz zorlama talep eden Einstein’ın çekildiğii en popüler fotoğraflardan biri haline geldi.

Resimde Albert Einstein‘ın bir araba içinde Gelişmiş Çalışma Enstitüsü Başkanı Dr. Frank Aydelotte ve eşi aralarında oturuyordu.

Resim böylece popüler oldu ama, posterlerde ve çıkartmalarda çoğaltıldı. Orijinal resim 2009 yılında 56.790 £ (74.324 $) karşılığında açık artırmada satılarak, satılan en pahalı Einstein fotoğrafı haline geldi. 2017 yılında ise isimsiz bir herif tarafından açık arttırma esnasında 125 bin dolara satın alındı.

Arthur Sasse, Kasım 1975 tarihinde 67 yaşında ölmüştür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alice Bailey
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı