A

Alice Bailey

Alice Bailey Biyografisi

Teosofik konular üzerine yirmi dört kitap yazmış bir yazardır ve New Age terimini kullanan birincil yazarlardan biridir.

Alice Bailey, 16 Haziran 1880 tarihinde Manchester, İngiltere’de zengin bir orta sınıf İngiliz ailesinin kızı olarak doğmuştur. Başlıca adı Alice La Trobe-Bateman’dır. Anglikan Kilisesi üyesi olarak kapsamlı bir Hıristiyan eğitimi aldı. 1907 yılında Amerika Birleşmiş Devletleri’ne taşındı ve hayatının çoğunu bir yazar ve öğretmen olarak geçirdi. Teosofik konular üstüne yirmi dört kitap yazmış bir yazardır ve New Age terimini kullanan birincil yazarlardan biridir.

New Age tabirini ezoterik literatüre dahil etmesiyy, Helena Blavatsky’nin yazılarından esinlenen isimlerden biridir. İçindeki Hristiyan inanışını Amerika’ya göç etmesinden daha sonra spiritüel bir bakış açısı ile değiştirmesine rağmen, İsa figürü onun için daima yük verdiği bir kavram olmuştur.

Girdiği Teosofi Cemiyeti’nin iç entrikalarından bunalıp bu topluluktan ayrıldıysa da, Teosofik düşüncenin yaşamının sonuna kadar düşüncelerini ve inançlarını etkilediği açıktır. Panteizm etkileri içeren yazıları katı biçimde Teosofi’nin kabul ettiği gerçekleri peşine düşüp takip etmese de, müşterek birçok noktaya da sahiptir.

Alice Bailey’in 1919-1949 yılları arasındaki eserleri, maneviyatın Güneş Sistemi ile nasıl ilişkili olduğu, meditasyon, şifa, ruhsal psikoloji, ulusların kaderi ve genel olarak toplum için reçeteler gibi konuları kapsayan geniş bir ezoterik akıl sistemi tanımlamaktadır.

Çalışmasının büyük kısmını telepatik olarak kendisine “Tibetçe” veya “DK” baş harfleriyle başlayan, daha sonra Djwal Khul olarak tanımlanan bir Akıllılık Üstadı tarafından emir edildiğini belirtti.

Yazıları, Madame Blavatsky’nin yazılarıyla benzerlik taşıyor ve başlıca “Ageless Wisdom” olarak anılan öğretiler arasındadır. Alice Bailey’nin yazıları, Madam Blavatsky’nin Theosophy’sine tarafından bazı açılardan öbür olsa da, onunla çok fazla karşılıklı noktası var. Yazıları Hıristiyanlığın veya diğer ortodoks dinlerin temel özelliklerinden ayrı olsa da, Hıristiyanlığı da içeren dini temalar üstüne yazdı. Birleştirilmiş bir toplum hakkındaki vizyonu, geleneksel dini formlardan öbür ve Kova Çağı kavramı da dahil almak üzere küresel bir “din ruhu” içermektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Albert Calmette

1902 yılında 22 yaşındayken YMCA (Young Men’s Christian Association / Genç Hristiyan Erkekler Birliği), ve İngiliz Ordusu ile benzer olarak evanjelik çalışması yaptı. Bu çalışması onu 1907 yılında daha sonra evleneceği Walter Evans ile tanışmasına ve birlikte Hindistan‘a gitmesine sebep oldu.

Alice Bailey, papaz Walter Evans ile evlendi. 1915 yılında boşandı. 3 çocuğu oldu. 1921 yılında ikinci eşi Foster Bailey ile evlendi.

1920 yılında ikinci eşiyle Lucis Fonu’nu kuran Alice Bailey, 1923 yılında da The Arcane School adı altında, öğrencilere yazışma yoluyla Teosofi temelli olarak öğretilerini aktardığı bir nevi örgüt de meydana getirmiştir. World Goodwill örgütü, Lucis Fonu Kütüphanesi ve Lucis Yayınevi de yeniden Alice Bailey’nin eşi ile birlikte Lucis Fonu altında kurduğu öteki önemli kurumlardır.

Alice Bailey, 15 Aralık 1949 tarihinde New York, ABD’de 69 yaşında ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı